Dulkiewicz nową gwiazdą? Wynik tego badania to przykre zaskoczenie dla opozycji [BADANIE]
Czy kiedykolwiek wcześniej słyszałeś o Aleksandrze Dulkiewicz będącej obecnie prezydentem Gdańska? Czy powinna wejść do wielkiej polityki? – takie pytania zadaliśmy na panelu Ariadna. Wynik to nieprzyjemne zaskoczenie dla opozycji.
13.06.2019 11:41
Po tragicznej śmierci Pawła Adamowicza z rąk zamachowca Gdańsk musiał wybrać nowego prezydenta. W wyborach bezkonkurencyjna okazała się dotychczasowa zastępczyni zamordowanego, Aleksandra Dulkiewicz. Przez wiele dni pokazywały ją telewizje w całej Polsce. Niedawno, przy okazji obchodów 30. rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów 4 czerwca była gospodynią uroczystości w Gdańsku. Razem z innymi samorządowcami była istotnym elementem politycznego wymiaru uroczystości, zorganizowanych przez opozycję wobec władzy PiS.
A jednak mimo tego czasu antenowego i piastowania ważnej funkcji aż 65 proc. respondentów badania na panelu Ariadna dla WP nie ma pojęcia, kim jest pani prezydent Gdańska. Słyszało o niej tylko 35 proc. badanych.
Spytaliśmy następnie, czy Dulkiewicz powinna szukać swojej szansy w polityce ogólnokrajowej, zamiast ograniczyć się tylko do zarządzania jednym z największych polskich miast. I tu wyborcy PiS i Po byli zaskakująco zgodni – nie. Dulkiewicz do wielkiej polityki iść nie powinna – uważa 91 proc. badanych identyfikujących się jako zwolennicy partii Jarosława Kaczyńskiego. Uważa tak także aż 66 proc. badanych – zwolenników opozycji. Tylko 34 proc. tych ostatnich widzi szanse Dulkiewicz poza Gdańskiem.
Ta jednomyślność ma jednak różne podstawy. Aż 42 proc. badanych sądzi, że pani prezydent powinna pozostać w Gdańsku dlatego, że miasto potrzebuje prezydenta. 38 proc. respondentów uważa zaś, że Dulkiewicz do polityki krajowej się po prostu nie nadaje. Zaledwie 20 proc. uczestników badania widzi panią prezydent Gdańska w rozgrywce politycznej ponad poziomem samorządowym.
Badanie dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna. Próba ogólnopolska licząca N=1034 osób w wieku od 18 lat wzwyż. Struktura próby dobrana wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI. Termin realizacji: 7 – 10 czerwca 2019 roku.