Trwa ładowanie...

Co trzeci uczeń w Polsce był dręczony. Agresywni bywają też nauczyciele

• Co trzeci uczeń jest ofiarą dręczenia w szkole
• Coraz częściej napastnikami są uczennice
• Dręczą nie tylko uczniowie, ale również nauczyciele

Co trzeci uczeń w Polsce był dręczony. Agresywni bywają też nauczycieleŹródło: Pixabay
dcryiq8
dcryiq8

Policjanci zatrzymali agresywnego 16-latka, który po kłótni z kolegą podszedł do niego od tyłu i zaczął go dusić. Zaatakowany chłopiec stracił przytomność i upadł, uderzając głową o cokół. Ze szkoły zabrało go pogotowie. Napastnik usłyszał zarzuty uszkodzenia ciała.

Tragiczny w skutkach przypadek szkolnej przemocy miał miejsce dziesięć lat temu w Gdańsku. Nauczycielka podczas zajęć zostawiła klasę bez nadzoru na kilkanaście minut. Wówczas dwóch uczniów podbiegło do swojej koleżanki - rozebrali ją i dotykali. Trzeci z nich nagrał zajście telefonem komórkowym. Świadkami tego zdarzenia byli pozostali uczniowie. Nastolatka nie wytrzymała upokorzenia i odebrała sobie życie - powiesiła się na skakance. Wyrok zapadł po czterech latach procesu, w 2011 roku. Sąd uznał pięciu chłopaków za winnych i skazał na dozór kuratorski.

Jak wynika z najnowszego raportu HBSC, co trzeci uczeń w ciągu ostatnich dwóch miesięcy był ofiarą dręczenia. Jednocześnie, tyle samo osób było dręczycielami. Zarówno sprawcą, jak i ofiarą było 13,6 proc. ankietowanych. Liczba zanotowanych przypadków zmniejszyła się o 1,5 proc. - jest to wynik na poziomie błędu statystycznego.

Warto zaznaczyć, że spada liczba aktów przemocy inicjowanych przez chłopców, natomiast wzrasta agresja pośród uczennic. Aż o cztery proc. zwiększyła się też liczba ofiar ''częstego dręczenia'' wśród dziewcząt. Z dostępnych danych wynika, że im uczeń starszy - tym więcej dręczy, lecz jednocześnie rzadziej bywa dręczony. Według wyników najnowszych badań, struktura rodziny jest (oprócz płci i wieku) ważnym wskaźnikiem bycia ofiarą dręczenia w szkole, a na ryzyko bycia sprawcą dręczenia dodatkowo wpływa miejsce zamieszkania.

dcryiq8

Agresja w szkole ma miejsce nie tylko w relacjach między uczniami - jej sprawcami bywają też członkowie kadry pedagogicznej. Dolnośląska prokuratura zakończyła w grudniu ubiegłego roku śledztwo w sprawie nauczycielki ze Szczodrego, która miała znęcać się nad uczniami.

- Do sądu został wysłany akt oskarżenia przeciwko Justynie G., która w okresie od września 2014 roku do 6 marca 2015 roku, w trakcie prowadzonych zajęć znęcała się nad dziećmi - informuje Małgorzata Klaus z Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu.

Nauczycielka nie przyznaje się do winy. Jednak - jak mówią śledczy - potwierdziła, że zaklejała dzieciom usta taśmą, czego dziś żałuje. W trakcie przesłuchania kobieta przyznała również, że przywiązywała dziecko do krzesła, ale, jak powiedziała, miała to robić "bardzo delikatnie''.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

dcryiq8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dcryiq8
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj