Trwa ładowanie...

Autonomiczny bus woził ludzi na cmentarzu. Są problemy

Po Dniu Zadusznym autonomiczny minibus nie wyjechał na alejki Cmentarza Łostowickiego w Gdańsku. To pierwsza awaria pojazdu, który przewozi ludzi bez kierowcy po gdańskiej nekropolii.

Share
Minibus bez kierowcy przewozi ludzi na gdańskim cmentarzu
Minibus bez kierowcy przewozi ludzi na gdańskim cmentarzuŹródło: Materiały WP, Gdańsk.pl, fot: Dominik Paszliński, Rafał Mrowicki
d24sqy0

Autonomiczny bus, który w październiku woził ludzi po Cmentarzu Łostowickim w Gdańsku, nie wznowił kursów 3 listopada. Pojazd miał przerwę pracy we Wszystkich Świętych oraz w Dzień Zaduszny i w dni poprzedzające ze względu na wzmożone odwiedziny na cmentarzu.

Bus bez kierowcy na cmentarzu. Awaria

W środę przed południem przystanki na największej gdańskiej nekropolii były puste, choć bus powinien zatrzymywać się na każdym postoju trzy razy w ciągu godziny. Do znaków na przystankach podchodziło niewielu odwiedzających cmentarz, którzy często byli zdziwieni istnieniem tego udogodnienia, choć było ono promowane w różnych mediach.

Gdy chcieliśmy sprawdzić, jak wygląda przejazd busem, okazało się, że ma on awarię. Jak przekazał Wirtualnej Polsce Urząd Miejski w Gdańsku, problemem jest system zdalnej obsługi pojazdu, który na swojej trasie ma inne obiekty, parkujące pojazdy oraz przechodniów. To pierwsza taka awaria.

d24sqy0

Zobacz także: Wyciekły szczegóły projektu PiS. Nowacka wprost: przecież to masakra!

W październiku z busa korzystano chętnie. Od 7 do 26 października pojazd przewiózł ponad 1200 pasażerów na prawie 280 kursach. Daje to ok. 5000 minut jazdy. Pojazd przemieszcza się z prędkością 13 km/h i zatrzymuje na czterech przystankach: Łostowicka – Sybiraków – Kolumbarium – Cedrowa.

- Mamy wiele sygnałów, że pilotaż spotyka się z bardzo pozytywnym odbiorem. Pojawili się już nawet stali pasażerowie. Kierowcy Gdańskich Autobusów i Tramwajów pełnią rolę asystentów pasażera i udzielają informacji. Mogą też jechać razem z pasażerami, jeżeli są miejsca w pojeździe. Dodatkowo asystenci pasażera rozdają ankiety służące ocenie wrażeń z przejazdu. Jednak ich wyniki poznamy po zakończeniu pilotażu i przeanalizowaniu zebranych danych - przekazała nam Joanna Bieganowska z Urzędu Miejskiego.

d24sqy0

Minibus do zoo w Gdańsku

Wcześniej podobny pojazd niewymagający kierowcy kursował już w Oliwie w kierunku gdańskiego ogrodu zoologicznego. Było to we wrześniu 2019 roku, a na pokładzie był operator. Tam jednak awarie się nie zdarzały.

- Na ulicy Karwieńskiej bus poruszał się w pasie drogowym. Na Cmentarzu Łostowickim porusza się główną aleją, po której poruszają się też inne pojazdy oraz piesi. Musi także omijać zaparkowane w alei samochody - wyjaśniła Joanna Bieganowska.

Urzędniczka przekazała nam, że awaria powinna zostać szybko naprawiona. Minibus ma kursować na gdańskim cmentarzu jeszcze do wtorku 9 listopada.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość artykułu:
Zależy nam na podnoszeniu jakości naszego dziennikarstwa. Twoja opinia jest dla nas ważna!
d24sqy0

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d24sqy0
d24sqy0
Więcej tematów