RegionalneTrójmiasto"21 postulatów" na listę "Pamięć Świata"

"21 postulatów" na listę "Pamięć Świata"



Oryginalne tablice z postulatami (PAP)
Krajowy Komitet Unesco "Pamięć Świata" proponuje umieszczenie 21 postulatów gdańskiej Solidarności z 1980 roku na światowej liście dokumenów uznanych za kluczowe dla historii świata. Przewodnicząca Komitetu Daria Nałęcz powiedziała, że będzie to forma spłaty długu, jaki zaciągnęliśmy u ludzi Solidarności 20 lat temu.

15.05.2001 | aktual.: 22.06.2002 14:29

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Na konferencji prasowej zaprezentowano oryginalne tablice ze sklejki, na których w sierpniu 1980 namalowano 21 postulatów. Płyty umieszczone były przy bramie numer 2 Stoczni Gdańskiej w sierpniu 1980 roku. Postulaty spisali Maciej Grzywaczewski i Arkadiusz Rybicki, dziś wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego. Rybicki podkreślił, że spisanie postulatów był konieczne, ponieważ w mediach trwała kampania dezinformująca społeczeństwo. Przypomniał, że pod bramę numer 2 przychodziły tysiące ludzi, by spisać z tablic żądania robotników.

Daria Nałęcz poinformowała, że strona polska od lat zabiegała, by postulaty wpisać na listę Unesco, ale nie było żadnego desygnatu tego dokumentu - zaginął np. oryginał Porozumień Sierpniowych. Dopiero niedawno - dodała - okazało się, że w Muzeum Morskim w Gdańsku znajdują się oryginalne tablice z postulatami. We wtorek tablice można było zobaczyć w Muzeum Akt Prawnych w Warszawie. (aka)

solidarnośćGdańskpamięć
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (0)