Trwa ładowanie...

1 września w Gdańsku. Obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej na Westerplatte

Już o godzinie 4:45 rozpoczną się obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej w Gdańsku. Co wydarzy się na Westerplatte 1 września? Sprawdzamy plan oficjalnych uroczystości.

1 września w Gdańsku. Obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej na WesterplatteŹródło: East News, fot: Karolina Misztal/REPORTER
d30ci22
d30ci22

Pierwszym etapem obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej w Gdańsku będzie oficjalne spotkanie na Westerplatte. Uroczystość rozpocznie się tradycyjnie o godzinie 4:45. W wydarzeniu udział wezmą przedstawiciele 24 miast dotkniętych II wojną światową. Pośród gości znajdą się m.in. burmistrzowie Londynu, Narviku i włoskiego Casino oraz przedstawiciele Berlina i Osaki. Udział w uroczystościach zadeklarował również premier Mateusz Morawiecki i przedstawiciele Komisji Europejskiej w tym Frans Timmermans i komisarz Elżbieta Bieńkowska.

Do Polski na uroczystości 1 września miał przylecieć również Donald Trump wraz z małżonką. Niestety z powodu huraganu na Florydzie musiał on odwołać swój przylot.

1 września w Gdańsku. Wmurowanie kamienia węgielnego na Westerplatte

Kolejnym ważnym elementem obchodów 1 września w Gdańsku będzie uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod Muzeum Westerplatte i Wojny 1939. Uroczystość ta rozpocznie się pod Pomnikiem Obrońców Wybrzeża bezpośrednio po zakończeniu porannych obchodów. Tu również nie zabraknie oficjalnych przemówień. Udział w tej części obchodów 1 września wymaga posiadania oficjalnego zaproszenia.

Gdańscy urzędnicy apelują, żeby dojeżdżający na Westerplatte skorzystali z komunikacji miejskiej zamiast własnych samochodów. Specjalnie w tym celu uruchomiono 16 linii autobusowych, którymi będzie można bezpłatnie dojechać na Westerplatte. Uruchomiona zostanie również linia powrotna, dla wracających z Westerplatte.

Główne obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej odbędą się w Warszawie.

Źródło: trojmiasto.pl

d30ci22
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d30ci22
Więcej tematów