Trwa ładowanie...

Tragiczny bilans pożaru wieżowca w Londynie. Są zdjęcia z wnętrza

Policja zdecydowała się pokazać pierwsze zdjęcia i wideo z wnętrza spalonego Grenfell Tower. Ogrom zniszczeń jest niewyobrażalny. Według najnowszych szacunków służb za zaginione lub zmarłe uznaje się w sumie 79 osób.

Tragiczny bilans pożaru wieżowca w Londynie. Są zdjęcia z wnętrzaŹródło: PAP
d3s295q
d3s295q

Komisarz Stuart Cundy z policji metropolitalnej podkreślił, że ta liczba może się jeszcze zmienić, bo jest oparta na tym, ile osób zostało zgłoszonych funkcjonariuszom jako zaginione. Do tej pory potwierdzono 30 ofiar.

- Naprawdę mam nadzieję, że ta liczba się już nie zmieni, ale wciąż może wzrosnąć. Skupiliśmy się na ludziach, o których wiemy, że byli w Grenfell Tower, ale mogły być tam również osoby, o których inni nie wiedzieli, że są wewnątrz budynku - tłumaczył.

Odnaleziono 5 osób

Cundy powiedział też, że odnalazło się pięć osób, które były uznane za zaginione. Ludzie ci są cali i zdrowi.

Ofiary uczczono minutą ciszy:

Zdjęcia ze środka wieżowca

Cundy przekazał, że po konsultacji z rodzinami ofiar, postanowiono opublikować zdjęcia i materiały wideo z miejsca zdarzenia, które "pozwolą opinii publicznej lepiej zrozumieć, ile czasu zajmie nam przeprowadzenie pełnego przeszukania". Jednocześnie ocenił, że "zajmie to tygodnie, albo może nawet dłużej".

d3s295q

- Absolutnym priorytetem jest odzyskanie ciał, które wciąż mogą tam być. (...) Zobowiązuję się wobec państwa, że wydobędziemy je z tego wieżowca najszybciej, jak to będzie możliwe - zadeklarował komisarz.

PAP
Źródło: PAP
PAP
Źródło: PAP

- Zbadamy wszystkie przestępstwa kryminalne, które mogły zostać popełnione: ustalimy, co się dokładnie stało i jak przemieszczał się ogień, a także przyjrzymy się samemu budynkowi i jego remontowi - zapewnił.

PAP
Źródło: PAP
PAP
Źródło: PAP

Potwierdzona tożsamość pierwszej ofiary

Jednocześnie Cundy potwierdził tożsamość pierwszej ofiary pożaru, 23-letniego syryjskiego studenta inżynierii lądowej Mohammeda Alhajaliego, który według relacji jego brata, Omara, który uratował się z katastrofy, "planował wrócić do Syrii po wojnie, żeby pomóc w jej odbudowie".

d3s295q

Przedstawiciel policji tłumaczył, że opracowanie wiarygodnej liczby zaginionych wymagało czasu. Trzeba było zweryfikować ponad 6 tys. otrzymanych zgłoszeń telefonicznych. - W pewnym momencie mieliśmy zgłoszonych ponad 400 osób - powiedział.

Po piątkowej przerwie związanej z zagrożeniem, jakie dalsza praca w budynku niosła dla strażaków, w sobotę służby ratownicze ponownie rozpoczęły pracę wewnątrz spalonego apartamentowca, docierając do najwyższego, 24. piętra.

"Wybuchają rury z gazem. Szaleństwo i panika"

Remont budynku

W latach 2015-2016 budynek Grenfell Tower przeszedł gruntowny remont, w trakcie którego m.in. wymieniono okna i wzmocniono elewację. Grupa mieszkańców prowadząca bloga Grenfell Action Group opublikowała jednak artykuł, w którym oskarżyła operatora budynku KCTMO o stworzenie "niebezpiecznych warunków do życia" i naruszenie przepisów dotyczących bezpieczeństwa. Mieszkańcy ostrzegali, że błędne zarządzanie nieruchomością grozi w przyszłości "ogromną katastrofą".

d3s295q

W piątek dziennik "The Times" poinformował, że firma Rydon, wykonawca ubiegłorocznego remontu budynku, oraz władze dzielnicy Kensington i Chelsea zdecydowały się na tańsze o dwa funty na metrze kwadratowym elementy elewacji (5 tys. funtów w skali budynku), które ze względu na swoją budowę były bardziej podatne na ogień.

W sobotę po południu rodziny ofiar spotkały się na Downing Street w Londynie z brytyjską premier Theresą May, zapowiadając, że później wygłoszą swoje oświadczenie na temat rozmów z szefową rządu.

W czwartek May odmówiła spotkania z nimi w pobliżu miejsca zdarzenia "ze względów bezpieczeństwa", a w piątek wzięła udział w spotkaniu w lokalnym kościele, z którego wyszła pod silną obstawą policji wśród okrzyków "tchórz". Wzbudziło to znaczne kontrowersje i krytykę ze strony większości brytyjskich mediów.

d3s295q

Zbudowany w 1974 roku 24-piętrowy blok mieszkalny Grenfell Tower zapalił się krótko przed godz. 1 czasu lokalnego (godz. 2 w Polsce) w nocy z wtorku na środę. To jeden z najpoważniejszych pożarów w budynku mieszkalnym w historii Wielkiej Brytanii.

Tak Grenfell Tower wyglądał przed pożarem

Źródło: PAP/WP

d3s295q
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3s295q
Więcej tematów