Tragedia litewskich Żydów - zamordowano 90% ludzi
W przeddzień dnia upamiętniającego zagładę litewskich Żydów w czwartek rano w wileńskim kościele św. Katarzyny rozpoczęto odczytywanie tysięcy nazwisk osób więzionych w wileńskim getcie i zamordowanych w Ponarach.
22.09.2011 | aktual.: 22.09.2011 13:03
Odczytywanie nazwisk potrawa 15 godzin. Nazwiska czyta kilkudziesięciu mieszkańców i gości Wilna.
23 wrześnie Litwa upamiętnia zagładę litewskich Żydów. W tym dniu w 1943 roku rozpoczęto likwidację wileńskiego getta. W czasie wojny na Litwie zostało zamordowanych ponad 200 tysięcy Żydów, czyli 90% przedwojennej społeczności żydowskiej.
Rok 2011 został ogłoszony na Litwie Rokiem Pamięci Ofiar Holokaustu. Przed rokiem litewski Sejm potępił zagładę, której "dokonali naziści i ich kolaboranci na Litwie" oraz zapowiedział "walkę z jakimikolwiek przejawami antysemityzmu". W specjalnej uchwale napisano: "Tragedia litewskich Żydów w czasie nazistowskiej okupacji jest również tragicznym elementem naszej historii".
Zainaugurowane w czwartek obchody upamiętniające zagładę Żydów potrwają na Litwie przez kilka dni. W pięciu litewskich miastach odbędą się m.in. "Marsze żywych" z udziałem Litwinów, Niemców i Żydów, którzy przeżyli Holokaust, a także ich potomków. Odbędą się też wieczory pamięci i odsłoniętych zostanie kilku tablic pamiątkowych.
Główne uroczystości odbędą się w piątek w podwileńskim lesie w Ponarach, w miejscu zagłady Żydów.