Toruń. Niezwykłe odkrycie podczas prac drogowych

Toruń, województwo kujawsko-pomorskie. Archeolodzy nadzorujący prace przy przebudowie układu drogowego w obrębie ulic Aleja św. Jana Pawła II i Placu Niepodległości w Toruniu, dokonali sensacyjnego odkrycia.

Niezwykłe odkrycie w Toruniu
Niezwykłe odkrycie w Toruniu
Źródło zdjęć: © Muzeum Okręgowe w Toruniu, Facebook
Anna Piątkowska-Borek

W Toruniu trwają prace drogowe przy przebudowie węzła komunikacyjnego. Jak się okazało, dzięki nim dokonano także niesamowitego odkrycia. Archeolodzy, którzy nadzorują przebudowę dróg, natknęli się na pozostałości chłodni.

Toruń. Sensacyjne odkrycie

"Prace związane z nadzorem archeologicznym przy przebudowie układu drogowego w obrębie ulic Aleja św. Jana Pawła II i Placu Niepodległości dobiegają końca. Przysłowiową wisienką na torcie okazało się odkrycie pozostałości chłodni (zwaną też lodownią bądź mroźnią)" – podało w mediach społecznościowych Muzeum Okręgowe w Toruniu.

Toruń. Archeolodzy natknęli się na pozostałości chłodni

W XIX wieku w tym miejscu znajdowała się chłodnia garnizonowa, która była jednym z elementów systemu toruńskich fortyfikacji.

"Budynki te zburzono na początku lat sześćdziesiątych XX wieku, w dodatku nie zachowały się dokładne plany, dlatego cieszy nas każdy zadokumentowany fragment muru – informuje Muzeum Okręgowe w Toruniu. – Pewnym zaskoczeniem okazało się, że chłodnia była dwukondygnacyjna, gdyż większość podobnych obiektów posiadała jeden poziom. Udało się również odkryć fragmenty rozbudowanej instalacji systemu chłodzenia".

Toruń. 500-kilogramowe drzwi trafią do muzeum

Podczas prac archeolodzy znaleźli także m.in. stalowe, pancerne drzwi wraz z potężnymi zawiasami. Jak podają pracownicy Muzeum Okręgowego w Toruniu, drzwi ważą aż 500 kg i mają grubość 35 mm. Najprawdopodobniej prowadziły do jednego z pomieszczeń. Znalezisko trafi do zbiorów Muzeum Twierdzy Toruń.

Jarosław Kaczyński w rządzie. "Bez niego z Ziobro sobie nie poradzą"

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (6)