81. rocznica wybuchu II Wojny Światowej. Andrzej Duda na Westerplatte
Ta wojna wybuchła przeciw Polsce, na skutek hitlerowskiego ataku - rozpoczął swoje przemówienie na Westerplatte prezydent Andrzej Duda. - Jestem tu, bo po wielu latach ta uroczystość jest organizowana przez władze państwowe - stwierdził.
- Tutaj na Westerplatte zaatakowano polskich żołnierzy. W Wieluniu niemieccy lotnicy zrzucili bomby na śpiące miasto. Czcimy dziś pamięć naszych poprzedników - mówił prezydent Andrzej Duda.
Prezydent tłumaczył, że jest na Westerplatte z wielu przyczyn. - Po pierwsze, po wielu latach, ta uroczystość jest organizowana przez władze państwowe. Głównym gospodarzem jest minister obrony narodowej. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tych pięknych obchodów. Dziękuję z całego serca Ministerstwu Obrony Narodowej, dziękuję Muzeum II Wojny Światowej, dziękuję żołnierzom, dziękuję harcerzom, wszystkim wolontariuszom - mówił.
Andrzej Duda na Westerplatte: to miejsce było zachwaszczone i zaśmiecone
- To bardzo ważny moment, gdyż miałem ten niezwykły zaszczyt, by wręczyć najbliższym bohaterów, którzy tu polegli, certyfikaty potwierdzające odnalezienie, po ponad 80 latach szczątków ich najbliższych - mówił Andrzej Duda.
- Archeolodzy mówili mi, że miejsce, w którym odnaleźli szczątki naszych żołnierzy było zachwaszczone i zaśmiecone. Wierzę, że dzięki troskliwości ekipy Muzeum II Wojny Światowej, to miejsce będzie nie tylko godne, ale też piękne i odwiedzane przez młodzież - podkreślił prezydent podczas swojego przemówienia na Westerplatte.
- To miejsce jest symbolem bohaterstwa polskich żołnierzy, a dla całego świata przestrogą przed tym, co oznacza brutalna polityka prowadząca do wojny; ostrzeżeniem, aby takie wydarzenia nigdy się nie powtórzyły mówił prezydent.
Trwa ładowanie wpisu: facebook
Na Westerplatte zakończyły się obchody 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Wzięli w nich udział m.in. prezydent Andrzej Duda, marszałek Sejmu Elżbieta Witek, marszałek Senatu Tomasz Grodzki i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.
- Westerplatte to reduta polskości, wielka lekcja patriotyzmu i oddania do końca - mówił szef MON Mariusz Błaszczak, otwierając uroczystości na Westerplatte.
On także podkreślał, że w ostatnich latach Westerplatte "było miejscem zaniedbanym". - Dziś przywracamy wagę tego miejsca - dodał.
Uroczystości na Westerplatte. Znicz Pokoleń i Apel Pamięci
Podczas uroczystości Przed Pomnikiem Obrońców Wybrzeża na Westerplatte kombatanci, harcerze, weterani i żołnierze zapalili Znicz Pokoleń.
W tym momencie po raz pierwszy odegrano "Marsz Bohaterów Westerplatte", skomponowany przez zastępcę dowódcy Orkiestry Wojskowej w Krakowie porucznika Piotra Flisa, specjalnie z okazji 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej.
Następnie prezydent wręczył noty identyfikacyjne rodzinom poległych westerplatczyków. Odczytany został Apel Pamięci, a bohaterstwo obrońców Westerplatte uczczono salutem armatnim.
Po przemówieniu prezydenta głos zabrał przewodniczący Rady do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych przy Szefie Urzędu sędzia mjr Bogusław Nizieński. Harcerze odczytali "przesłanie Westerplatte".
Główną uroczystość poprzedziła ceremonia złożenia kwiatów na Cmentarzu Obrońców Westerplatte oraz zapalenia zniczy w miejscu ekshumacji szczątków żołnierzy polskich poległych na Westerplatte.