Tomczyk o Macierewiczu: Zniszczył samolot
Wiceminister obrony narodowej Cezary Tomczyk odpowiadał w Sejmie na pytanie posłów KO, dotyczące losów samolot Tu-154 M o numerze bocznym 102. Samolot ten, to "bliźniak" maszyny, która rozbiła się w Smoleńsku. - Zniszczył ten samolot - stwierdził Tomczyk, oceniając działania szefa podkomisji smoleńskiej Antoniego Macierewicza.
10.10.2024 | aktual.: 10.10.2024 13:40
Cezary Tomczyk, wiceminister obrony narodowej odpowiada w Sejmie na pytanie posłów Koalicji Obywatelskiej, dotyczące samolotu Tu-154 M o numerze bocznym 102. - Ten samolot podobnie jak Tu-154, który rozbił się w Smoleńsku, był remontowany w Samarze w 2015. Po katastrofie odbył jeden lub dwa loty, drugi prawdopodobnie na płytę lotniska w Mińsku Mazowieckim. W jakim stanie był ten samolot po przekazaniu do bazy w Mińsku i co się z nim działo później? - dopytywał się poseł KO Paweł Suski.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo.
- Mam przed sobą cytat z Antoniego Macierewicza, który powiedział, że to "całkowita nieprawda, jakoby podkomisja ds. ponownego zbadania wypadku lotniczego, której byłem przewodniczącym, rzekomo dokonała zniszczenia samolotu Tu-154 M, numer boczny 102, a także pocięcia go piłami, szlifierkami, a także jakoby samolot ten był niszczony w latach 2016-2019, aż do momentu, kiedy zablokowała to prokuratura". Chciałbym państwu pokazać prawdę w tej sprawie i odsłonić część raportu, który zostanie zaprezentowany do końca października - oświadczył wiceminister obrony narodowej.
Tomczyk pokazał posłom zdjęcia, które zostały zrobione podczas inwentaryzacji samolotu w 2018 roku, ale także zdjęcia robione przez samą podkomisję, Widać na nich poważne uszkodzenia maszyny.
Jak mówił, w samolocie brakuje części poszycia, podwozie podparte jest drewnianymi belkami.
Samolot zniszczony "trwale i nieodwracalnie"
Tomczyk zaprezentował także pismo, które wystosował do ministra obrony Mariusza Błaszczaka wystosował ówczesny I zastępca Dowódcy Generalnego Rodzajów Śliw Zbrojnych gen. dyw. Jan Śliwka. Opisano w nim uszkodzenia samolotu i stwierdzono, że ich charakter jest "trwały i nieodwracalny".
- Antoni Macierewicz wraz ze swoją grupą rekonstrukcyjną zniszczył samolot Tu-154M, nr boczny 102 - stwierdził Tomczyk i oskarżył komisję "o kompletną dewastację samolotu".
Tomczyk, pokazując zdjęcia pochodzące z materiałów podkomisji smoleńskiej Macierewicza, dowodził, że do tzw. badań samolotu, używano nie tylko wcześniej wspomnianej piły i szlifierki, ale także młotka. - Widać je na załączonych zdjęciach - dowodził.
Wiceminister przekazał, że samolot w chwili przekazania go do bazy w Mińsku Mazowieckim był sprawny technicznie. - Został wyceniony wówczas na 47 mln zł złotych. Istniała opcja sprzedaży maszyny przez Agencję Mienia Wojskowego - dodał.
- W tej sprawie składamy zawiadomienie do prokuratury, które dotyczy zarówno pana Antoniego Macierewicza, jak i pana Glenna Jorgensena oraz ministra Mariusza Błaszczaka - zapowiedział Cezary Tomczyk.
Prokuratura prowadzi śledztwo ws. funkcjonowania podkomisji smoleńskiej
W czerwcu prokuratura poinformowała o wszczęciu śledztw w związku z nieprawidłowościami w funkcjonowaniu byłej Podkomisji do Ponownego Zbadania Wypadku Lotniczego w Smoleńsku.
Jedno ze śledztw wszczęto w sprawie przekroczenia uprawnień przez członków podkomisji poprzez zniszczenie samolotu Tu-154M nr 102 stanowiącego mienie znacznej wartości. Wskutek prowadzonych na nim prac został on uszkodzony w sposób wykluczający przywrócenie mu właściwości lotnych.
Podkomisja smoleńska została powołana na mocy rozporządzenia z 4 lutego 2016 roku, które podpisał Antoni Macierewicz - później jej przewodniczący. W kwietniu 2022 roku Macierewicz przedstawił raport z prac podkomisji, który kwestionował ustalenia Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego pod przewodnictwem Jerzego Millera.
Politycy ówczesnej opozycji wielokrotnie krytykowali działalność podkomisji Macierewicza, która tuż po objęciu władzy przez rząd Donalda Tuska, 15 grudnia 2023 roku, została rozwiązana. W styczniu został powołany zespół ds. oceny funkcjonowania podkomisji smoleńskiej. W jego skład wchodzi ok. 20 ekspertów i ekspertek, a przewodniczącym zespołu został pułkownik pilot Leszek Błach.