Trwa ładowanie...

Tomasz Siemoniak: Polska musi mieć silny przemysł zbrojeniowy

To, co dzieje się na Ukrainie powoduje, że przemysł zbrojeniowy zaczynamy postrzegać jako element naszego potencjału obronnego, dlatego Polska musi mieć silny przemysł zbrojeniowy - powiedział w Stalowej Woli minister obrony Tomasz Siemoniak.

Tomasz Siemoniak: Polska musi mieć silny przemysł zbrojeniowyŹródło: WP.PL, fot: Łukasz Szełemej
d403k5h
d403k5h

W ocenie Siemoniaka, który wziął udział w debacie na temat perspektyw rozwoju polskiego przemysłu obronnego, dotychczas przemysł ten był postrzegany m.in. poprzez perspektywę miejsc pracy i innowacji. - Ale to, co się dzieje na wschód od naszych granic, rewiduje nasze myślenie w wielu obszarach. I ten przemysł zbrojeniowy zaczynamy postrzegać jako element naszego potencjału obronnego. Nasze państwo musi mieć silny przemysł obronny i nikogo nie trzeba do tego przekonywać - podkreślił Siemoniak.

Minister zaznaczył, że w wieloletnim planie modernizacji sił zbrojnych są przewidziane pieniądze na to, aby przemysł zbrojeniowy "stanowił o potencjale obronnym naszego kraju".

100 mld zł na poprawę uzbrojenia

W ramach wieloletniego programu modernizacji polskich sił zbrojnych, przyjętego we wrześniu ubiegłego roku przez rząd, na poprawę uzbrojenia do 2022 r. zostanie przeznaczonych ponad 100 mld zł. Priorytetem jest budowa systemu obrony powietrznej.

d403k5h

Szef MON zwrócił uwagę, że w programie modernizacji wojska są też pieniądze na naukę, która musi zacząć współpracować z przemysłem zbrojeniowym. - W tym trójkącie: nauka, przemysł, wojsko nie wszystko działa jak należy. To dotyczy też tej części nauki, która podlega MON. Przez wiele lat (nauka) poszukiwała środków gdzie indziej i dziś trzeba dużego wysiłku, żeby pracowała na rzecz przemysłu (zbrojeniowego) - powiedział Siemoniak.

W jego ocenie utrzymanie w przyszłości tak silnego przemysłu zbrojeniowego jest niemożliwe bez ekspansji poza granicami kraju. Podkreślił, że mamy dobre produkty i konieczne jest wypracowanie mechanizmów, dzięki którym można byłoby je tam sprzedawać. - W tej sprawie musimy zrobić mocny skok - dodał minister ON.

Plan modernizacji wojska

Plan modernizacji technicznej sił zbrojnych w latach 2013-2022 podpisano w grudniu 2012 r. We wrześniu 2013 r. rząd przyjął z kolei wieloletni program dotyczący priorytetowych zadań modernizacji w ramach 14 programów operacyjnych. Najważniejszy z nich dotyczy systemu obrony powietrznej.

W planach jest też pozyskanie śmigłowców, zintegrowanych systemów wsparcia dowodzenia oraz zobrazowania pola walki, modernizacji sił pancernych i zmechanizowanych i program zwalczania zagrożeń na morzu. Wśród najważniejszych programów modernizacyjnych jest też rozpoznanie obrazowe i satelitarne, obejmujące m.in. zakupy całej gamy bezpilotowców, program indywidualnego wyposażenia i uzbrojenia żołnierza Tytan, modernizacja wojsk rakietowych i artylerii, zakupy symulatorów i trenażerów. Kolejne programy dotyczą m.in. samolotów transportowych, kołowych transporterów opancerzonych Rosomak, przeciwpancernych pocisków kierowanych Spike i systemów rozpoznania patrolowego.

d403k5h
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d403k5h
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj