Trwa ładowanie...
d1a0yee

Tomasz Muller: na uniwersytetach można rozmawiać o Marksie. Nie rozumiem obaw naukowców

Tydzień temu konferencji naukowej o Karolu Marksie przysłuchiwała się policja. Funkcjonariusze pilnowali, czy nikt nie "propaguje totalitarnego ustroju państwa". Szef MSWiA Joachim Brudziński przeprosił za to władze uczelni.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Tomasz Muller (na zdjęciu z premierem) przyznał, że nie rozumie obaw naukowców
Tomasz Muller (na zdjęciu z premierem) przyznał, że nie rozumie obaw naukowców (mnisw.gov.pl)
d1a0yee

- Oczywiście, że można (rozmawiać o Marksie – przyp. red.). Co prawda różne są poglądy na temat jego filozofii i oceny skutków jej późniejszych, ale rozmawianie na ten temat jest jak najbardziej wskazane, krytyczne również – mówił w Radiu ZET wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Tomasz Muller.

- Minister Joachim Brudziński oficjalnie przeprosił władze uczelni za to, że policja po prostu niepotrzebnie weszła na teren ośrodka szkolno-wypoczynkowego – powiedział Tomasz Muller.

Wiceminister przyznał, że ministerstwo nauki nie zażądało wyjaśnień od prokuratury czy ministra Zbigniewa Ziobry. – Rozmawialiśmy z szefem MSWiA, bo to policja weszła na teren ośrodka szkolno-wypoczynkowego uniwersytetu, a nie bezpośrednio prokurator – wyjaśniał.

d1a0yee

*Zobacz także: Żakowski: Młody Morawiecki powinien posłuchać ojca *

Tomasz Muller dodał, że jest trochę zaskoczony tym, że nikt w policji nie przypomniał sobie, że na teren uczeni policja może wejść tylko za zgodą rektora lub w przypadku zagrożenia życia i zdrowia. - Jakimś tam wytłumaczeniem może być to, że było to w ośrodku szkolno-wypoczynkowym i policja nie zauważyła, ale dla mnie nie jest to żadne wytłumaczenie – ocenił.

Wiceminister nauki przyznał w Radiu ZET, że nie rozumie obaw naukowców o swobodę prowadzenia badań naukowych. - To był jednorazowy błąd, który więcej nie powinien się nigdy powtórzyć i zresztą takie też mamy zapewnienie ze strony MSWiA – zadeklarował Tomasz Muller.

d1a0yee

Policja przysłuchiwała się dyskusji o Marksie

W ubiegłą niedzielę konferencji naukowej o Karolu Marksie w Pobierowie przysłuchiwali się policjanci. Jak tłumaczył oficer prasowy gryfickiej policji Zbigniew Frąckiewicz, kontrola została przeprowadzona na polecenie prokuratury. Ta z kolei działała w odpowiedzi na pisemne zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa polegającego na propagowania totalitarnego ustroju państwa.

Policjanci sporządzili notatkę dla prokuratora, który zlecił im pojawienie się na konferencji naukowej.

_**Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl**_

d1a0yee

Podziel się opinią

Share
d1a0yee
d1a0yee
Więcej tematów