Trwa ładowanie...
d1ajjam

Naukowcy dyskutowali o Marksie. Ich słowom przysłuchiwała się policja

Na konferencji naukowej w Pobierowie (woj. zachodniopomorskie) pojawili się funkcjonariusze policji. Zostali tam wysłani przez prokuraturę, która kazała im sprawdzić, czy podczas debaty nt. Karola Marksa nie doszło do "propagowania totalitarnego ustroju państwa".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Organizatorów przeprosił minister Joachim Brudziński
Organizatorów przeprosił minister Joachim Brudziński (East News, Fot: MARIUSZ GACZYNSKI)
d1ajjam

O obecności policji poinformował jeden z uczestników dyskusji, lewicowy publicysta Tymoteusz Kochan.

"Wczoraj podczas konferencji naukowej o Marksie w Pobierowie w postaci dwóch funkcjonariuszy odwiedziła nas policja. Sprawdzała, czy nie prowadzimy "antynarodowej działalności" i fotografowała nasze wydawnictwa (tzn. kilka numerów zupełnie dostępnej w sieci "Nowej Krytyki"), a także spisała organizatora" - napisał na Facebooku.

Oprócz redaktora powyższego czasopisma, w spotkaniu udział wzięli także naukowcy m.in. z Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy czy Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jak relacjonuje profesor Uniwersytetu Szczecińskiego Jerzy Kochan, uczestnicy dyskusji "oniemieli" na widok policji. Naukowiec dodał, że obecność funkcjonariuszy podczas akademickiej dyskusji obrazuje "dzikość zaklętą w instytucjach państwa".

d1ajjam

Jak informuje oficer prasowy grifickiej policji Zbigniew Frąckiewicz, kontrola policji została przeprowadzona na polecenie prokuratury. Ta z kolei działała w odpowiedzi na pisemne zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.

Zobacz także: Tadeusz Cymański: nie będzie sprawiedliwego świata. Nam chodzi o mniej niesprawiedliwości

- Policjanci, realizując wytyczne prokuratora, przeprowadzili rozmowę z organizatorem konferencji naukowej, zbierając informacje na temat programu i przebiegu konferencji. Interwencja policjantów zakończyła się sporządzeniem notatki, która zostanie przekazana do właściwej prokuratury zlecającej powyższe czynności - tłumaczył.

d1ajjam

Organizatorzy debaty podkreślają, że spotkania odbywały się cyklicznie od 2010 roku, natomiast "Nowa Krytyka" jest czasopismem akademickim z 25-letnią tradycją. Dodają również, że za zaistniałą sytuację przeprosił ich minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński.

Źródło: tvn24.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1ajjam

Podziel się opinią

Share

d1ajjam

d1ajjam
Więcej tematów