Trwa ładowanie...

Tomasz Komenda uniewinniony. Jest decyzja Sądu Najwyższego

Sąd Najwyższy uniewinnił Tomasza Komendę od zarzutu zabójstwa i zgwałcenia 15-latki. Uchylił w ten sposób wcześniejszy prawomocny wyrok 25 lat więzienia. Mężczyzna niesłusznie spędził w nim 18 lat.

Tomasz Komenda uniewinniony. Jest decyzja Sądu NajwyższegoŹródło: PAP, fot: Paweł Supernak
d4gxzo2
d4gxzo2

Sąd Najwyższy przychylił się do opinii śledczych, według których Komenda nie popełnił zbrodni. - W sprawie zbrodni jest podejrzana zupełnie inna osoba. Nie jest to Tomasz Komenda - powiedzieli sędziowie SN po ogłoszeniu decyzji.

Korzystny dla Komendy wyrok otwiera mu drogę do odszkodowania i zadośćuczynienia za spędzone niesłusznie 18 lat w więzieniu. Jak pisaliśmy w WP, może być najwyższa w historii polskiego prawa karnego. W grę wchodzi kilka milionów złotych.

Wchodząc do Sądu Najwyższego mężczyzna nie rozmawiał z dziennikarzami. Głos zabrał jego pełnomocnik Zbigniew Ćwiąkalski.

Inny podejrzany

Tomasz Komenda został skazany w 2004 r. za zabójstwo i gwałt 15-letniej Małgosi Kwiatkowskiej z Miłoszyc. Kluczowym dowodem było DNA zabezpieczone z włosa na czapce zostawionej przez sprawcę. Jednak do ustalenia DNA wykorzystano mało precyzyjną metodę. Inne badanie wykazało, że włos nie należał do mężczyzny.

d4gxzo2

W czasie śledztwa Komenda przekonywał, że noc sylwestrową, gdy doszło do zbrodni, spędził we Wrocławiu. Jego wersję potwierdziło 12 osób. Nikt jednak nie dał im wiary. Później, jak twierdził, zeznania wymusili na nim policjanci. Mężczyzna przyznał, że był w Miłoszycach i odbył stosunek z nieznajomą dziewczyną.

Z prośbą o ponowne zajęcie się sprawą Komendy do ministra sprawiedliwości-prokuratora generalnego zwrócili się w zeszłym roku rodzice ofiary. Śledztwo zostało wznowione w 2017 r., a prokuratura poinformowała, że w sprawie zbrodni zatrzymano Ireneusza M. Prokurator przedstawił mu zarzut popełnienia przestępstwa zgwałcenia ze szczególnym okrucieństwem i zabójstwa piętnastoletniej Małgorzaty K. Od tego czasu M. przebywa w areszcie.

Tomasz Komenda odsiadywał wyrok w Zakładzie Karnym w Strzelinie. 15 marca wrocławski sąd penitencjarny warunkowo zwolnił go z dalszego odbywania kary.

Śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariuszy publicznych prowadzących postępowanie dotyczące zabójstwa i zgwałcenia Małgosi Kwiatkowskiej prowadzi Prokuratura Okręgowa w Łodzi.

Wyrok Sądu Najwyższego jest ostateczny.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4gxzo2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4gxzo2
Więcej tematów