Tomasz Grodzki nieobecny na ważnej uroczystości Andrzeja Dudy. Pojawi się na zaprzysiężeniu?
We wtorek odbyła się ważna uroczystość dla Andrzeja Dudy. Prezydent odebrał uchwałę PKW ws. wyborów. Na Zamku Królewskim pojawili się najważniejsi politycy w kraju. Zabrakło jednak trzeciej osoby w państwie. Na wydarzeniu nie było marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego.
We wtorek na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się uroczystość odbioru uchwały PKW ws. wyborów prezydenckich 2020 przez Andrzeja Dudę. Obecni byli m.in. premier Mateusz Morawiecki, marszałek Sejmu Elżbieta Witek, wicemarszałkowie Sejmu: Małgorzata Gosiewska, Ryszarda Terlecki i Piotr Zgorzelski. Wymieniony został również wicemarszałek Senatu Marek Pęk oraz prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska.
Większość komentatorów zwróciła uwagę na fakt, że prezes PiS Jarosław Kaczyński spóźnił się na wydarzenie na Zamku Królewskim. Polityk wkroczył do sali podczas przemowy prezydenta Dudy.
Jednak niektórzy zwrócili również uwagę na fakt, że nie wszyscy politycy, którzy piastują wysokie urzędy w kraju, pojawili się na uroczystości. "Smutne to, że jako jedyny członek Prezydium Senatu byłem obecny na uroczystości wręczenia Prezydentowi uchwały PKW o wyborze na Prezydenta RP" - napisał na Twitterze wicemarszałek Senatu Marek Pęk.
Tomasz Grodzki nieobecny. Co z zaprzysiężeniem?
Wirtualna Polska próbowała skontaktować się z Tomaszem Grodzkim, by zapytać o to, dlaczego nie pojawił się na uroczystości z udziałem prezydenta.
- Marszałek Senatu był reprezentowany przez szefa Kancelarii Senatu, pana Piotra Świąteckiego, który był obecny na tej uroczystości - powiedziała WP dyrektor gabinetu marszałka Senatu Małgorzata Daszczyk. Dodała, że Tomasz Grodzki pytany o to podczas wizyty w Kołobrzegu przyznał, że "miał już wcześniej umówione spotkania, których nie był w stanie odwołać".
- Jednocześnie pragnę nadmienić, że pan marszałek będzie obecny podczas uroczystości zaprzysiężenia, która odbędzie się 6 sierpnia - zaznaczyła dyrektor Daszczyk.
Wybory prezydenckie 2020. Wkrótce zaprzysiężenie Andrzeja Dudy
Nowy prezydent składa przysięgę wobec Zgromadzenia Narodowego. Ma na to siedem dni od dnia ogłoszenia uchwały Sądu Najwyższego o stwierdzeniu ważności wyborów w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej. Kadencja obecnie urzędującego prezydenta Andrzeja Dudy kończy się 6 sierpnia. Do tego czasu musi dojść do zaprzysiężenia nowego prezydenta.
Marszałek Sejmu Elżbieta Witek wydała postanowienie w tej sprawie. Zwołała Zgromadzenie Narodowe w celu złożenia przysięgi przez nowo wybranego prezydenta oraz podała termin uroczystości.
"Zgromadzenie Narodowe odbędzie się w Warszawie w sali posiedzeń Sejmu dnia 6 sierpnia 2020 r. o godzinie 10" - czytamy w postanowieniu.
Państwowa Komisja Wyborcza opublikowała wyniki II tury głosowania, która odbyła się 12 lipca. Andrzej Duda uzyskał 51,03 proc. głosów, a Rafał Trzaskowski - 48,97 proc. Frekwencja wyniosła 68,18 proc.