Trwa ładowanie...

Wybory prezydenckie 2020. Andrzej Duda odebrał uchwałę PKW. Jarosław Kaczyński spóźniony

Wybory prezydenckie 2020. Andrzej Duda odebrał uchwałę PKW. Podczas przemówienia wspomniał o swoim rywalu, Rafale Trzaskowskim, mówiąc o różnicy w głosach. W uroczystości uczestniczyli najważniejsi politycy. Prezes PiS Jarosław Kaczyński spóźnił się na to wydarzenie.

Share
Wybory prezydenckie 2020. Andrzej Duda odebrał uchwałę PKW. Jarosław Kaczyński spóźnionyŹródło: PAP
d47gf1p

- Bardzo dziękuję, z całego serca chciałbym podziękować przewodniczącemu PKW i całej komisji - powiedział na początku prezydent Andrzej Duda. Dodał, że wybory prezydenckie 2020 "zostały przeprowadzone z wielką klasą".

Prezydent pogratulował wyniku Rafałowi Trzaskowskiemu. - Ktoś powie, że różnica była niewielka - wskazał Duda, mówiąc, że 420 tysięcy osób to tyle, ilu jest np. mieszkańców Gdańska. - To pokazuje, że demokracja ma się dobrze - dodał. - Jesteśmy dojrzałą demokracją, mamy poważną frekwencję w wyborach, jestem za to wdzięczny rodakom - powiedział prezydent.

Podczas przemowy Andrzej Duda pogratulował premierowi Morawieckiemu i jego ministrom za wynik szczytu UE. - Negocjacje zakończyły się powodzeniem, mówiłem o tych środkach w czasie kampanii i chciałbym, żeby te pieniądze były dobrze wydawane - powiedział.

Zobacz wideo: Mateusz Morawiecki pod ścianą? "Czekamy na konkluzje"

Prezydent, mówiąc o dotychczasowej współpracy z rządem, wymienił nazwiska następujących ministrów: szefa MON Mariusza Błaszczaka oraz ministra MSZ Jacka Czaputowicza i jego poprzednika Witolda Waszczykowskiego.

d47gf1p

- W sprawach wewnętrznych chciałbym, abyśmy traktowali się z szacunkiem, żebyśmy szanowali swoją godność, umieli ze sobą rozmawiać - podkreślił prezydent Duda.

Ważna uroczystość Andrzeja Dudy. Jarosław Kaczyński spóźniony

Na uroczystości obecni byli m.in. premier Mateusz Morawiecki, marszałek Sejmu Elżbieta Witek, wicemarszałkowie Sejmu: Małgorzata Gosiewska, Ryszarda Terlecki i Piotr Zgorzelski. Wymieniony został również wicemarszałek Senatu Marek Pęk oraz prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska.

Na uroczystości pojawił się także prezes PiS Jarosław Kaczyński, który się spóźnił. Polityk wkroczył do sali podczas przemowy prezydenta Dudy.

d47gf1p

Wybory prezydenckie 2020. Druga kadencja Andrzeja Dudy

Państwowa Komisja Wyborcza opublikowała wyniki II tury głosowania, która odbyła się 12 lipca. Andrzej Duda uzyskał 51,03 proc. głosów, a Rafał Trzaskowski - 48,97 proc. Frekwencja wyniosła 68,18 proc.

Nowy prezydent składa przysięgę wobec Zgromadzenia Narodowego. Ma na to siedem dni od dnia ogłoszenia uchwały Sądu Najwyższego o stwierdzeniu ważności wyborów w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej. Kadencja obecnie urzędującego prezydenta Andrzeja Dudy kończy się 6 sierpnia. Do tego czasu musi dojść do zaprzysiężenia nowego prezydenta.

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek wydała postanowienie w tej sprawie. Zwołała Zgromadzenie Narodowe w celu złożenia przysięgi przez nowo wybranego prezydenta oraz podała termin uroczystości.

"Zgromadzenie Narodowe odbędzie się w Warszawie w sali posiedzeń Sejmu dnia 6 sierpnia 2020 r. o godzinie 10" - czytamy w postanowieniu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d47gf1p
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d47gf1p
Więcej tematów