Trwa ładowanie...

Szczyt UE. Kaczyński ocenił negocjacje premiera. "Odniósł kolejny, po zwycięstwie wyborczym Andrzeja Dudy, wielki sukces dla Polski"

Szczyt UE zakończył się porozumieniem ws. budżetu i funduszu odbudowy dla państw członkowskich. Sprawę skomentował Jarosław Kaczyński, który postanowił pochwalić działania premiera. - Mateusz Morawiecki odniósł kolejny, po zwycięstwie wyborczym Andrzeja Dudy, wielki sukces dla Polski - stwierdził prezes PiS.

Share
Szczyt UE. Kaczyński ocenił negocjacje premiera. "Odniósł kolejny, po zwycięstwie wyborczym Andrzeja Dudy, wielki sukces dla Polski"Źródło: PAP
ddiawx4

Jarosław Kaczyński w rozmowie z PAP stwierdził, że strona polska uzyskała podczas negocjacji w ramach szczytu UE "najwięcej jak było można". - Wiem, że zdarzają się krytycy przyjętych rozwiązań - nawet w naszym obozie. Chcę im powiedzieć, że bardzo się mylą - powiedział prezes PiS. Podkreślił, że również strona węgierska jest bardzo zadowolona. Kaczyński poinformował, że premier Viktor Orban skierował nawet do niego osobisty list w tej sprawie.

- To wszystko wskazuje, że uzyskaliśmy najwięcej jak było można. Nawet komentarze światowej prasy, która przecież nas nie lubi, też na to wskazują. Nasi przeciwnicy próbują zabrać nam ten sukces. Jestem bardzo rad z rezultatów negocjacji. Uważam, że premier Mateusz Morawiecki odniósł kolejny, po zwycięstwie wyborczym Andrzeja Dudy, wielki sukces dla Polski - dodał Kaczyński.

- Sukces negocjacji pokazał, że bajką jest nasza izolacja w Unii Europejskiej. Bajką jest też to, że nie jesteśmy w stanie budować koalicji, prowadzić pomysłowych rozgrywek - ocenił prezes PiS.

Zobacz wideo: Szczyt UE. Koalicjant chce wystąpienia Mateusza Morawieckiego w Sejmie

Szczyt UE i praworządność. Jarosław Kaczyński wyjaśnia

Podczas rozmowy pojawiła się również kwestia praworządności, która okazała się tematem spornym podczas negocjacji. Tuż przed ogłoszeniem porozumienia szef polskiego rządu Mateusz Morawiecki i premier Węgier Viktor Orban stwierdzili na konferencji prasowej, że z ostatecznej wersji dokumentu usunięto mechanizm uzależnienia wypłat z unijnych funduszy od przestrzegania zasad rządów prawa. Jednak z porozumienia wynika, że jednym z kryteriów przyznawania środków będzie praworządność.

Co na to Jarosław Kaczyński? Zdaniem polityka "kwestie praworządności odnoszą się wyłącznie do kontroli wydatków, tak aby były one uzasadnione czy proporcjonalne".

ddiawx4

- Trzeba natomiast podkreślić, że partia tych, którzy chcieliby prześladować nas z powodu rzekomego łamania przez nas praworządności, jest niewielka. Nasze dobre wyniki gospodarcze i skuteczna walka z pandemią ogromnie zwiększają naszą pozycję. Wszyscy zdawali sobie sprawę, że rządy PO były wygodne dla wielu, ale też są skrajnie nieudolne. My jesteśmy dużo mniej wygodni, ale za to bardzo sprawni - wyjaśnił Kaczyński

Szczyt UE. Jest porozumienie ws. budżetu

Negocjacje w ramach szczytu Unii Europejskiej w Brukseli trwały od piątku. Rozmowy - jak podkreślali to sami uczestnicy spotkań - były burzliwe i dotyczyły wydatków m.in na pomoc krajom członkowskim w walce ze skutkami pandemii.

Dopiero we wtorek rano szef Rady Europejskiej, Charles Michel ogłosił, że jest porozumienie. Utrzymano wysokość budżetu na poziomie 750 mld euro w dotacjach i pożyczkach. Cały budżet to ponad bilion euro. Z tego Polska może dostać 159 mld euro.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

ddiawx4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
ddiawx4
Więcej tematów