To zmienia naszą wiedzę o świecie. Przełomowe odkrycie w Australii

W Australii odkryto ślady starożytnego życia, które liczą sobie trzy i pół miliarda lat. Możliwe, że jest to najstarszy na świecie dowód życia mikrobowego na naszej planecie.

Stromatolity w Australii - zdjęcie poglądowe
Stromatolity w Australii - zdjęcie poglądowe
Źródło zdjęć: © Getty Images | John Carnemolla
Monika Mikołajewicz

Naukowcy są przekonani, że udało im się dokonać przełomowego odkrycia. Wiele wskazuje na to, że znaleźli w Australii najstarsze w historii Ziemi ślady życia. Znalezisko miało miejsce w formacji Dresser w Australii Zachodniej. Według badań analizowane formacje skalne, zwane stromatolitami, liczą sobie 3,48 mld lat.

Stromatolity jako dowód na istnienie życia

Stromatolity to takie skamieniałości, które powstają na skutek gromadzenia się minerałów i gleby w miejscach tworzonych przez sinice, czyli niebieskozielone algi. Formacja Dresser, leżąca w regionie Pilbara w Australii Zachodniej, to jedno z najstarszych i najlepiej zachowanych na naszej planecie takich miejsc.

Stromatolit z formacji Dresser w Australii Zachodniej
Stromatolit z formacji Dresser w Australii Zachodniej© Getty Images | Mark Higgins

Choć mijający czas sprawił, że te najstarsze ze stromatolitów zatarły się, przez co trudno określić, co dokładnie było przyczyną ich powstania, naukowcy są przekonani, że wykonane przez nich badania są dowodem na istnienie starożytnego życia.

- Byliśmy w stanie znaleźć pewne mikrostruktury w warstwach tych skał, co jest silnym dowodem na procesy biologiczne - poinformował kierujący badaniem paleontolog Keyron Hickman-Lewis, jak podaje Live Science.

Naukowcy zastosowali przełomową metodę badań

W swoich badaniach naukowcy korzystali z obrazowania 2D oraz 3D, dzięki czemu mogli zajrzeć w poszczególne warstwy stromatolitów. To właśnie wtedy zauważyli kopułowe kształty, które mają być dowodem na to, że formacja skalna powstała przy udziale procesu fotosyntezy, kiedy to istoty żywe absorbują energię słoneczną. Naukowcy uważają, że powyższa metoda doskonale może sprawdzić się podczas badania potencjalnego życia na Marsie.

Czy na pewno najstarsze?

Choć wyniki badań zostały udostępnione w recenzowanym czasopiśmie "Geology", a naukowcy są przekonani o ich słuszności, okazuje się, że odkryte stromatolity wcale nie muszą być najstarszym na naszej planecie odkrytym śladem życia.

Na Grenlandii udało się wyodrębnić skamieniałości, które liczą sobie 3,7 miliardów lat, z kolei w Kanadzie znaleziono takie, które mają 4,29 miliardów lat. Oba te odkrycia nie zostały jednak potwierdzone, tak więc oficjalnie za dotychczasowy najstarszy ślad życia uważa się inne odkrycie z Australii, którego wiek szacowany jest na 3,43 miliardów lat.

Zobacz też: Sensacja archeologiczna do rozszyfrowania. Badacze zachwyceni

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (47)