To się wydarzyło, gdy spałeś. Ważne wiadomości w środę rano
Prezentujemy zestawienie wydarzeń z minionej nocy. Zebraliśmy kilka najważniejszych.
Japonia uważa działania Chin za "całkowicie nie do przyjęcia"
oprac. Karina Strzelińska
Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie, klikając TUTAJ
- Korea Południowa poinformowała, że pogłębia się północnokoreański kryzys żywnościowy. Partia Pracy Korei zwołała na koniec lutego posiedzenie Komitetu Centralnego w celu "bardzo ważnego i pilnego zadania ustalenia właściwej strategii rozwoju rolnictwa". Seul podkreślił, że Północ bardzo rzadko organizuje takie specjalne spotkanie. W ubiegłym miesiącu 38 North (grupa amerykańskich ekspertów, którzy analizują sytuację w Korei Północnej - przyp. red.) stwierdziła, że "dostępność żywności w Korei Północnej prawdopodobnie spadła poniżej absolutnego minimum w odniesieniu do potrzeb ludzkich", a "brak bezpieczeństwa żywnościowego jest najgorszy od czasu głodu w latach 90.".
- Z najnowszego raportu, który opublikowali naukowcy z Yale University wynika, że Rosjanie przetrzymują i indoktrynują co najmniej 6 tys. ukraińskich dzieci w 43 obiektach i obozach na terenie ich kraju. - To, co zostało przedstawione w tym raporcie, jest wyraźnym naruszeniem 4. Konwencji Genewskiej, czyli umowy, która chroni ludność cywilną w czasie wojny - powiedział badacz Nathaniel Raymond cytowany w Reuters. Ambasada Rosji w Waszyngtonie poinformowała, że Moskwa przyjmuje wyłącznie dzieci, które zostały "zmuszone do ucieczki z Ukrainy".
- Ministerstwo Obrony Japonii "poważnie podejrzewa", że chińskie balony obserwacyjne wleciały na terytorium kraju co najmniej trzy razy od 2019 roku - informuje Reuters. Tokio przekazało Pekinowi, że naruszanie japońskiej przestrzeni powietrznej przez obcy bezzałogowy balon obserwacyjny jest "całkowicie nie do przyjęcia".
- Departament Handlu USA umieścił na "czarnej liście" sześć chińskich firm zaangażowanych w podejrzany program balonów szpiegowskich. Na Entity List (lista zawierająca podmioty podejrzewane o działanie na szkodę interesów USA - przyp. red.) trafiły firmy z sektora lotniczego i elektronicznego. - Chiny mają nadzieję, że Stany Zjednoczone zaprzestaną nieuzasadnionego tłumienia chińskich przedsiębiorstw i podejmą niezbędne kroki w celu zdecydowanej ochrony ich uzasadnionych praw i interesów - przekazało Ministerstwo Handlu Chin.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
- Prezydent Ukrainy zaapelował do Zachodu o szybkie dostawy pomocy militarnej. - Widzimy, że Kreml próbuje wycisnąć z Rosji wszelki możliwy potencjał agresji (przeciwko Ukrainie). Spieszą się, ponieważ wiedzą, że świat jest od nich potężniejszy, ale potrzebuje czasu, by zebrać swoje siły. (...) Dlatego dziękuję wszystkim naszym partnerom, którzy rozumieją, że szybkość (działania) jest bardzo ważna - podkreślił Wołodymyr Zełenski w swoim wieczornym orędziu. Przywódca odniósł się też w swoim wystąpieniu do obecnej sytuacji w Donbasie - określił ją, jako "niezwykle trudną". - Trwają tam walki dosłownie o każdy metr naszej ziemi. Każdy dzień skutecznego oporu w Bachmucie, Wuhłedarze czy Marjince skraca rosyjską agresję o całe tygodnie. Wróg ponosi tam bezprecedensowe straty i nie będzie w stanie tego potencjału odbudować - podkreślił Zełenski.