To się działo, gdy spałeś. Katastrofa myśliwca NATO

Prezentujemy zestawienie wydarzeń z minionej nocy. Zebraliśmy kilka najważniejszych.

Grecki F-4 Phantom rozbił się nad Morzem Jońskim
Grecki F-4 Phantom rozbił się nad Morzem Jońskim
Źródło zdjęć: © Wikimedia
Monika Mikołajewicz

31.01.2023 | aktual.: 31.01.2023 08:10

Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie, klikając TUTAJ

  • Nad Morzem Jońskim doszło do katastrofy greckiego myśliwca. Według Ministerstwa Obrony jeden z pilotów zginął, drugiego uznaje się za zaginionego. W momencie katastrofy samolot F-4 Phantom 2, ćwiczył lot na niskim poziomie na zachód od wybrzeża półwyspu Peloponez. Jak informuje "Die Welt", wypadek nie ma związku z napięciami między Grecją a Turcją.
  • Brazylijski prezydent Luiz Inácio Lula da Silva zaproponował wspólną inicjatywę Brazylii i Chin, której celem miałby być mediacje w sprawie zakończenia wojny z Rosji z Ukrainą. - Trzeba stworzyć grupę państw, która jest wystarczająco silna i szanowana, i usiąść z nimi do stołu negocjacyjnego - zaproponował w czasie konferencji prasowej w Brazylii, wspominając, że pomysłem jest już wstępnie zainteresowany kanclerz Niemiec Olaf Scholz oraz prezydent Francji Emmanuel Macron. Brazylijski przywódca stwierdził również, że obie strony są winne wojnie. "Uważam, że to Rosja popełniła klasyczny błąd inwazji na terytorium innego kraju. Tak więc Rosja jest w błędzie" - powiedział Lula dziennikarzom. "Ale uważam też, że jak jeden nie chce, to dwóch nie będzie walczyć. Trzeba chcieć pokoju - powiedział Lula.
  • USA: Prezydent Joe Biden poinformował, że Stany Zjednoczone nie przekażą Ukrainie myśliwców wielozadaniowych F-16. Jego odpowiedź była krótka i stanowcza. To pierwsza tak wyraźna odmowa Waszyngtona w sprawie przekazania dla Kijowa tych samolotów - informuje PAP.
  • Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden zapowiedział swoją wizytę w Polsce. "Polecę do Polski, ale nie wiem jeszcze kiedy" - cytuje słowa głowy państwa PAP. Według informacji podawanych przez CNN oraz NBC News możliwym terminem jest data związana z rozpoczęciem ataku Rosji na Ukrainę.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

  • Jak podaje agencja Reutera, Kraje Ameryki Łacińskiej powiedziały "nie" dla przekazania Ukrainie broni w obliczu trwającej wojny z Rosją. Odrzucają tym samym namowy Stanów Zjednoczonych oraz kanclerza Niemiec Olafa Scholza, który jest w trakcie podróży przez Argentynę, Chile i Brazylię. Swoją odmowę wyrazili także przywódcy Meksyku i Kolumbii.
Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie