To on dokonał ataku w Londynie. Krzyczał: "chcę zabić wszystkich muzułmanów"

Napływają kolejne informacje o sprawcy ataku, do którego doszło w nocy z niedzieli na poniedziałek przed meczetem w Londynie. To 48-letni mężczyzna z Cardiff. W momencie ataku miał krzyczeć, że "chce zabić wszystkich muzułmanów".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
To on dokonał ataku w Londynie. Krzyczał: "chcę zabić wszystkich muzułmanów"
(PAP/EPA)

Mężczyzna został zatrzymany "za popełnienie, przygotowywanie lub zachęcanie do aktów terroru, w tym zabójstwo lub próbę zabójstwa" - podała policja.

- Ten człowiek nie był znany władzom z ekstremizmu albo skrajnie prawicowego ekstremizmu - powiedział wcześniej Ben Wallace z brytyjskiego resortu spraw wewnętrznych (Home Office) w telewizji Sky News.

48-letni kierowca samochodu, który wjechał w grupę ludzi to urodzony w Cardiff, Darren Osbourne. Dorastał hrabstwie Somerset w południowo-zachodniej Anglii. Jest ojcem czwórki dzieci.

Został ujęty przez świadków zdarzenia, a następnie zatrzymany przez policję, która skierowała go na obserwację w szpitalu. Mężczyzna ma też zostać poddany badaniom psychiatrycznym.

- Krzyczał: "chcę zabić wszystkich muzułmanów - relacjonował świadek zdarzenia. Abdulrahman Saleh Alamoudi był w grupie osób, które pomagały poszkodowanym.

- Odpowiedziałem, że nie zamierzamy go zabić. Zapytałem dlaczego to zrobił. Nic nie odpowiedział - mówił Alamoudi.

Osbourne miał machać do zgromadzonych śmiać się i posyłać pocałunki.

Cressida Dick z londyńskiej policji powiedziała w poniedziałek, że jest jasne, iż celem ataku byli muzułmanie. Zapewniła, że do pilnowania bezpieczeństwa i porządku w miejscach zamieszkania społeczności muzułmańskiej zostanie skierowanych więcej funkcjonariuszy.

Kolejny zamach w Londynie

Do ataku doszło tuż po północy czasu lokalnego z niedzieli na poniedziałek w dzielnicy Finsbury Park. Samochód dostawczy wjechał w grupę muzułmanów wracających z wieczornej modlitwy w pobliskim meczecie podczas trwającego świętego miesiąca postu, ramadanu. Jak potwierdzono, jedna osoba zginęła, a 10 zostało rannych, z czego osiem wymagało hospitalizacji. Wszystkie ofiary to muzułmanie.

Jak przekazała policja, mężczyzna, który zmarł na miejscu zdarzenia, tuż przed atakiem doznał zapaści i otrzymywał pierwszą pomoc medyczną od zgromadzonych wokół członków społeczności. Śledczy na razie nie ustalili, czy zmarł w wyniku ataku czy wcześniejszych problemów zdrowotnych.

Źródło: PAP, The Guardian

Polub WP Wiadomości