Trwa ładowanie...

Atak terrorystyczny w Londynie. Jedna osoba nie żyje, co najmniej 10 rannych

Samochód dostawczy wjechał w grupę pieszych w pobliżu meczetu w Londynie. Jest wielu rannych. Jedna osoba zginęła. Według świadków w aucie były się trzy osoby, jedna została aresztowana, a dwóm udało się zbiec z miejsca zdarzenia.

Atak terrorystyczny w Londynie. Jedna osoba nie żyje, co najmniej 10 rannychŹródło: Twitter, fot: Joshua Berlinger
d3ek8tt

- Co najmniej dziesięć osób jest rannych po tym, jak samochód dostawczy wjechał w grupę osób w pobliżu meczetu w dzielnicy Finsbury Park w północno-wschodnim Londynie - wynika z relacji świadków.

Według najnowszych informacji przekazanych mediom przez służby ratunkowe, co najmniej jedna osoba nie żyje, a osiem pozostaje w szpitalach. Dwie osoby zostały opatrzone na miejscu zdarzenia.

- Londyńska gazeta Evening Standard poinformowała w nocy z niedzieli na poniedziałek, że jeden ze sprawców zajścia w pobliżu meczetu w dzielnicy Finsbury Park w Londynie wyskoczył z samochodu, którym wjechał w grupę ludzi i ranił co najmniej jedną osobę nożem. Tych informacji nie potwierdza policja.

d3ek8tt

Jak wynika ze źródeł Sky News w londyńskiej policji metropolitalnej, wszystko wskazuje na to, że sprawcy celowo wjechali w grupę muzułmanów ze względów religijnych.

Atak na muzułmanów?

Samochód wjechał w grupę ludzi w pobliżu meczetu, gdzie wcześniej odbywała się sunnicka modlitwa zwana tarawih, którą odprawia się w czasie świętego miesiąca muzułmanów - ramadanu. Takie informacje przekazuje na Twitterze Rada Muzułmańska w Wielkiej Brytanii.

Rada Muzułmańska w Wielkiej Brytanii opublikowała oświadczenie w sprawie tragedii. Napisano między innymi, że ten akt przemocy jest "manifestacją islamofobii".

Atak terrorystyczny?

Brytyjska premier Theresa May poinformowała, że w poniedziałek będzie przewodniczyć posiedzeniu sztabu kryzysowego COBRA. Zajście jest traktowane jako "potencjalny atak terrorystyczny" - dodała.

d3ek8tt

Burmistrz Londynu Sadiq Khan zdarzenie w Londynie nazwał "przerażającym atakiem terrorystycznym na niewinnych ludziach".

Do zajścia doszło w dzielnicy Finsbury Park w północno-wschodnim Londynie w pobliżu lokalnego meczetu i centrum społeczności muzułmańskiej około godz. 00.15 (godz. 1.15 czasu polskiego), tuż po wieczornej modlitwie (tarawih) odprawianej w miesiącu ramadan.

Policja metropolitalna w Londynie poinformowała, że śledztwo w tej sprawie prowadzone jest przez oddział antyterrorystyczny oraz że zatrzymano 48-letniego kierowcę pojazdu, którzy przejdzie badania psychiatryczne.

Londyńskie pogotowie ratunkowe wydało oświadczenie, w którym poinformowano, że na miejsce zdarzenia zostały wysłane wyspecjalizowane zespoły medyczne. "Naszym priorytetem jest ocena poziomu i charakteru urazów oraz zapewnienie pomocy najbardziej potrzebującym" - napisano.

"Wokół mnie leżeli ludzie"

- Widziałam z okna wielu ludzi, nie wiem, co dokładnie się stało, ale krzyczeli i byli bardzo zdenerwowani - relacjonowała w rozmowie z CNN jedna z osób, która mieszka w pobliżu zdarzenia.

d3ek8tt

- Byłem w szoku wokół mnie leżeli poszkodowani ludzie - opisywał inny śiwadek zdarzenia.

Jeremy Corbyn, lider Partii Pracy napisał na Twitterze, że jest zaszokowany tym, co się zdarzyło.

Według informatora CNN meczet w Finsbury Park, który znajduje się w pobliżu miejsca "incydentu", był wcześniej miejscem spotkań islamistycznych bojowników.

Abu Hamza al-Masri, muzułmański duchowny odsiadujący w USA karę dożywocia za wspieranie Al Kaidy, przed aresztowaniem i ekstradycją do Stanów Zjednoczonych często odwiedzał meczet - donosi CNN. Wcześniej policja informowała, też że w meczecie "rekrutowano osóby podejrzane o terroryzm oraz, że wspierano ich działalność zarówno w kraju, jak i za granicą".

d3ek8tt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ek8tt
Więcej tematów