Trwa ładowanie...

Nagła decyzja po 28 latach. Białoruś przywraca kontrole [RELACJA NA ŻYWO]

Środa to 448. dzień inwazji Rosji na Ukrainę. Białoruś po raz pierwszy od 28 lat przywróciła kontrole na granicy z Rosją - poinformował minister spraw zagranicznych tego kraju Siarhiej Alejnik. Oficjalnym powodem takiej decyzji jest próba powstrzymania przedostania się na teren kraju "imigrantów z trzeciego świata" przed wdrożeniem umowy międzyrządowej w sprawie wzajemnego uznawania wiz - przekazała Associated Press. Według źródeł agencji kontrole mają zatrzymać Rosjan uciekających z kraju przed mobilizacją. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.

Białoruś wznowiła kontrole na granicy z RosjąBiałoruś wznowiła kontrole na granicy z RosjąŹródło: Licencjodawca, fot: Contributor#8523328
d1cjpyh
d1cjpyh
Trwa łączenie
21:42, 17.05.2023

Trzy osoby, w tym pięcioletni chłopiec, zginęły w środę wskutek ostrzału wsi Zełeniwka w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy - poinformował szef miejscowej administracji wojskowej Ołeksandr Prokudin.


Rosjanie ostrzelali wioskę około godz. 16 czasu miejscowego (ok. 15 w Polsce). Pociski dosięgły pięć osób, które szły do sklepu - napisał Prokudin na Telegramie.


Był wśród nich pięcioletni chłopiec, który zmarł w drodze do szpitala. Prócz dziecka śmierć poniosło dwóch dorosłych mężczyzn. Jeden z rannych - nastolatek - poddany został operacji, a piąta ofiara ostrzału - 24-letni mężczyzna - odniósł umiarkowane obrażenia.


Chersoń i zachodnia część obwodu chersońskiego, położona na prawym (zachodnim) brzegu Dniepru, są od listopada ubiegłego roku kontrolowane przez władze w Kijowie. Ziemie leżące po wschodniej stronie rzeki znajdują się pod rosyjską okupacją. 


21:25, 17.05.2023

Japonia będzie przyjmować na leczenie ukraińskich żołnierzy, rannych w wojnie z Rosją - poinformowała w środę agencja Kyodo.


Na początek kilku ukraińskich żołnierzy w przyszłym miesiącu zostanie przyjętych do wojskowego szpitala centralnego w Tokio. Poddani zostaną podstawowej opiece medycznej i fizjoterapii.


Według Kyodo przyjęcie rannych żołnierzy w Japonii jest odpowiedzią na prośbę Ukraińców, którą Tokio ogłosiło przed rozpoczynającym się w piątek w Hiroszimie szczytem państw grupy G7.


Kyodo przypomina, że surowe prawo Japonii, dotyczące eksportu broni, spowodowało, iż kraj ten zaoferował Kijowowi jedynie sprzęt obronny, taki jak kamizelki kuloodporne, hełmy i drony.


W związku z tym plan przyjmowania rannych żołnierzy ukraińskich będzie musiał być traktowany przez Tokio ostrożnie, bowiem w przypadku ich powrotu na front Japonia może być postrzegana jako państwo zapewniające zdolności bojowe innemu krajowi.


21:00, 17.05.2023

Pojawiają się informacje o głośnych eksplozjach w Odessie.

20:59, 17.05.2023

Alarmy przeciwlotnicze na wschodzie i południu Ukrainy.

20:51, 17.05.2023

Alarm przeciwlotniczy w obwodzie donieckim.

20:42, 17.05.2023

Na ukraińskim froncie zauważono muzealne działo przeciwlotnicze S-60 zamontowane na starym czołgu T-54 - poinformował w środę portal Unian.


Działa S-60 produkowano w latach 1950-1957; produkcję czołgów T-54 rozpoczęto w roku 1945 - przypomniał portal, prezentując fotografię z frontu.


To nie pierwsza tego typu samodzielna przeróbka. Cytowany przez Unian ekspert wojskowy Ołeksandr Kowalenko opisywał już wcześniej i zamieszczał zdjęcia innych nietypowych konstrukcji - na przykład czołgu T-55, chronionego od góry dwoma zestawami sprężyn od łóżka polowego oraz ciągnika artyleryjskiego (model z 1969 roku), wyposażonego w działo okrętowe.


Ukraińscy żołnierze nazywają takie konstrukcje "tankensteinami" - jest to połączenie słowa "tank" (czołg) oraz "Frankenstein" - zauważył portal Unian.


20:18, 17.05.2023

Francuski Senat przyjął uchwałę uznającą Hołodomor za ludobójstwo Ukraińców.


"Jestem wdzięczny francuskim senatorom za to  historyczne głosowanie. Przywraca ono sprawiedliwość i honoruje pamięć milionów ofiar. Takie zbrodnie nigdy nie powinny się powtarzać i nigdy nie powinny zostać zapomniane" - napisał szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba.

19:48, 17.05.2023

Minister obrony Litwy Arvydas Anuszauskas napisał: „nasze wspólne wysiłki na rzecz stworzenia lepszych warunków dla obecności i szkolenia sojuszników w regionie Morza Bałtyckiego jednoznacznie się opłacą". "Wszystkie kraje bałtyckie koncentrują się obecnie na rozwijaniu i ulepszaniu swojej wojskowej infrastruktury szkoleniowej, aby zaspokoić potrzeby zarówno sił sojuszniczych, jak i krajowych – dodał.


Jak zaznaczył litewski resort obrony, w ostatnich latach państwa bałtyckie zaaktywizowały współpracę w obszarach NATO-wskiej misji Air Policing, sił morskich, wspólnych ćwiczeń i szkoleń oficerów w Baltic Defence College. Misja Baltic Air Policing pełniona jest od 2004 roku, czyli odkąd Litwa, Łotwa i Estonia wstąpiły do Sojuszu Północnoatlantyckiego, gdyż kraje te nie posiadają własnych myśliwców.


19:47, 17.05.2023

Ministrowie obrony Litwy, Łotwy i Estonii porozumieli się w sprawie zwiększenia kosztów przyjęcia personelu sojuszniczego w ramach misji NATO Baltic Air Policing. W Rydze w środę ministrowie podpisali zaktualizowane wzajemne porozumienie, które zawiera odpowiednie zobowiązania trzech państw bałtyckich.


"Misja NATO Baltic Air Policing jest jednym z najlepszych przykładów tego, jak wspólnym wysiłkiem jest zapewniane bezpieczeństwo w naszym regionie. Oczywiście, wymaga to zaangażowania państwa przyjmującego w zapewnienie odpowiedniego wsparcia i infrastruktury dla przybywających wojsk sojuszniczych" – czytamy w komunikacie litewskiego resortu obrony.


19:27, 17.05.2023

Aleinik przekazał, że kontrole prowadzą białoruscy pogranicznicy we współpracy z Rosjanami. 


Według cytowanych przez agencję Associated Press działaczy na rzecz praw człowieka, nowe środki kontrolne mogą służyć powstrzymaniu nowej fali Rosjan próbujących przedostać się do Białorusi w ucieczce przed mobilizacją.

19:13, 17.05.2023

Białoruś po raz pierwszy od 28 lat przywróciła kontrole na granicy z Rosją - przekazał minister spraw zagranicznych Białorusi Siarhiej Alejnik.


Oficjalnym powodem takiej decyzji jest próba powstrzymania przedostania się na teren kraju "imigrantów z trzeciego świata" przed wdrożeniem umowy międzyrządowej w sprawie wzajemnego uznawania wiz - podała agencja Associated Press.

18:59, 17.05.2023

Płonie magazyn w obwodzie swierdłowskim w Rosji. Niektóre rosyjskie źródła wskazują, że w ogniu miał stanąć też sąsiedni zakład drobiarski. Pożar zauważono we wsi Bułanasz. 

18:49, 17.05.2023

Ukraina nie zaakceptuje żadnych propozycji dotyczących utraty swoich terytoriów lub zamrożenia konfliktu - poinformowało w środę Ministerstwo Spraw Zagranicznych w Kijowie po spotkaniu szefa dyplomacji Dmytro Kułeby ze specjalnym wysłannikiem Chin ds. Eurazji, który odwiedza kraje Europy, szukając możliwości zakończenia wojny.


Specjalny przedstawiciel rządu Chińskiej Republiki Ludowej Li Hui złożył we wtorek i środę wizytę na Ukrainie. Według ukraińskiego MSZ rozmawiano przede wszystkim o możliwościach powstrzymania i zakończenia rosyjskiej agresji.


18:38, 17.05.2023

Alarmy powietrzne w sześciu regionach na wschodzie Ukrainy. W obwodzie ługańskim słychać wybuchy. 

18:36, 17.05.2023

Szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski oraz członkowie sejmowej komisji obrony z jego formacji zaapelowali w środę do wicepremiera i szefa MON Mariusza Błaszczaka, by ujawnił meldunki operacyjne ws. pocisku znalezionego pod Bydgoszczą. Pytał też wprost, kto w tej sprawie kłamie. 

18:20, 17.05.2023

Parlament Estonii przyjął w środę większością 92 ze 101 głosów oświadczenie o poparciu dążenia Ukrainy do przyjęcia do NATO - poinformował dziennik "Postimees".


Dołączenie Ukrainy do NATO jest - według oświadczenia Riigikogu - "jedyną drogą do zapewnienia opartego na zasadach ładu światowego, trwałego pokoju i bezpieczeństwa demokratycznych krajów Europy".


Estoński parlament ocenił też, że "polityka stref wpływów w Europie nadal stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa kontynentu".


Ukraina złożyła oficjalny wniosek o członkostwo w NATO 30 września ubiegłego roku. Estonia od początku wyrażała poparcie dla członkostwa Ukrainy w Sojuszu i uważa za konieczne zaplanowanie konkretnych kroków w tej sprawie podczas szczytu NATO w Wilnie 11-12 lipca 2023 roku.


Od początku ubiegłego roku Riigikogu przyjął łącznie pięć oświadczeń i jeden komunikat potępiający działania Rosji i wyrażający poparcie dla Ukrainy.


18:00, 17.05.2023

Eksplozje w Konstantinówce. Na razie nie brak szczegółowych infomacji na temat przyczyn wybuchów.

17:58, 17.05.2023
17:56, 17.05.2023

Sekretarz stanu USA Antony Blinken nie wykluczył, że Stany Zjednoczone uznają Rosję za państwo sponsorujące terroryzm za jej zbrodnie na Ukrainie - poinformowała telewizja CNN.


We wtorek podczas przesłuchania w jednym z komitetów Senatu republikański senator Lindsey Graham rzucił Blinkenowi pytanie: - Nigdy nie zamierzacie uznać Rosji za sponsora terroryzmu, prawda? - przekazała CNN. Szef dyplomacji amerykańskiej odpowiedział na to: "Nigdy nie mów nigdy".


Niektórzy członkowie Kongresu i władze Ukrainy wielokrotnie domagali się, by Stany Zjednoczone uznały Rosję za sponsora terroryzmu, jednak - jak zauważyło radio Głos Ameryki - Biały Dom dotąd nie był na to gotowy w obawie, że krok taki uniemożliwiłby współpracę z Rosją w krytycznych sferach.

GETTY
17:46, 17.05.2023

W wyniku rosyjskiego ostrzału Zeleniwki zginęło 5-letnie dziecko i dwóch mężczyzn - mówi szef Chersonskiej Obwodowej Administracji Wojskowej Ołeksandr Prokudin. 


Dwóch kolejnych rannych jest obecnie leczonych w placówce medycznej w Chersoniu. 

17:45, 17.05.2023

Przedstawiciel Chin do spraw euroazjatyckich Li Hui spotkał się w Kijowie z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułebą, a jego spotkanie z Wołodymyrem Zełenskim również jest zaplanowane - podał rosyjski "Kommersant".

17:16, 17.05.2023

Linia frontu pod Bachmutem. Widać wyraźnie obszary przesuwania się wojsk Ukrainy.

17:08, 17.05.2023

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan podziękował Władimirowi Putinowi za wsparcie kraju w inicjatywach dotyczących umowy zbożowej i wyraził wdzięczność za owocną współpracę z Wołodymyrem Zełenskim. 

EPA, PAP
17:01, 17.05.2023

Informacje o zagrożeniu radiacyjnym w Polsce to kłamstwo mające wywołać niepokój -  napisał pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn. Wiarygodne informacje są na stronie Państwowej Agencji Atomistyki - zaznaczył.


"Wciąż obserwowane są próby infekowania opinii publicznej nieprawdziwymi informacjami o rzekomym zagrożeniu radiacyjnym w Polsce. To kłamstwo mające wywołać niepokój. Wiarygodne informacje na stronie Państwowej Agencji Atomistyki!" - napisał w środę na Twitterze sekretarz stanu w  kancelarii premiera.


PPA komunikacie na stronie internetowej poinformowała w środę, że  sytuacja radiacyjna w kraju jest w normie. Wydała go "w związku z coraz liczniej powielanymi w mediach nieprawdziwymi informacjami na temat zagrożenia radiacyjnego w Polsce".

16:41, 17.05.2023

Szef MSZ Holandii Wopke Hoekstra przyznał, że nie ma postępów w międzynarodowych negocjacjach w sprawie ewentualnej dostawy myśliwców F-16 na Ukrainę. 


- Jeszcze nie podjęliśmy decyzji - powiedział Hoekstra, którego słowa cytuje Ukraińska Prawda, w odpowiedzi na pytanie o zapowiadane wcześniej negocjacje Holandii z Wielką Brytanią, Danią, Belgią i innymi partnerami w sprawie ewentualnych dostaw myśliwców F-16 na Ukrainę. 

wikimedia
16:26, 17.05.2023

Zdjęcie z Mikołajowa po ataku Rosjan. W wyniku ostrzału obiektów cywilnych we wtrek wieczorem ranna została jedna osoba. 

Źródło: PAP, Ukraińska Pravda, Unian, Ukrinform, CNN, New York Times

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1cjpyh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Elementem współczesnej wojny jest wojna informacyjna, a sekcje komentarzy stają się celem działań farm trolli. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć komentarze pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d1cjpyh
Więcej tematów