Trwa ładowanie...

To Lech Wałęsa nominował Aleksieja Nawalnego do Nobla

Lech Wałęsa zgłosił Aleksieja Nawalnego do Pokojowej Nagrody Nobla. Były prezydent, który sam jest laureatem tej prestiżowej nagrody, motywy stojące za nominacją wyjaśnił w liście do Komitetu Noblowskiego.
Share
To Lech Wałęsa nominował Aleksieja Nawalnego do Nobla
To Lech Wałęsa nominował Aleksieja Nawalnego do NoblaŹródło: PAP
d3iq4ou

Lech Wałęsa w swoim liście opisał Nawalnego jako odważnego opozycjonistę, który nie boi się stawić czoła autorytarnemu reżimowi rządzącemu jego krajem.

"Bardzo cieszę się, że mogę nominować pana Aleksieja Nawalnego do Pokojowej Nagrody Nobla za 2020 rok, w uznaniu jego odwagi i wysiłków na rzecz ujawnienia korupcji, obrony pluralizmu politycznego i sprzeciwu wobec narastającego autorytarnego reżimu Federacji Rosyjskiej" - czytamy.

Lech Wałęsa porównał siebie z Nawalnym

Były prezydent Polski podkreślił, że dostrzega podobieństwo między swoją działalnością w opozycji z postawą Aleksieja Nawalnego wobec rządów Władimira Putina. "Pan Nawalny, który jest wybitnym rosyjskim działaczem antykorupcyjnym, blogerem i osobą publiczną, walczy dziś z totalitaryzmem o ideały demokracji, podstawowych praw i wolności człowieka oraz praworządności, tak jak ja walczyłem w komunistycznej Polsce kilkadziesiąt lat temu" - zaznaczył Lech Wałęsa.

d3iq4ou

Były przywódca Solidarności wyraził również nadzieję, że ewentualne przyznanie Nawalnemu Pokojowej Nagrody Nobla stanie się wyraźnym sygnałem do wsparcia dla działaczy na rzecz praw człowieka na całym świecie.

"Wierzę, że przyznanie panu Nawalnemu Pokojowej Nagrody Nobla będzie kamieniem milowym w legitymizacji kluczowej pracy, jaką podejmują polityczni aktywiści w obronie praw innych i na rzecz pokoju" - napisał laureat pokojowego Nobla z 1983 roku.

Oprócz Aleksieja Nawalnego, nominację do pokojowego Nobla otrzymali w tym roku m.in. Greta Thunberg i WHO, a także polskie Stowarzyszenie Sędziów "Iustitia". Laureat nagrody zostanie ogłoszony przez Norweski Komitet Noblowski na początku października 2021 roku, same nominacje przyjmowane były do 31 stycznia.

Leszek Balczerowicz o przyszłości PiS: Jarosław Kaczyński ma w PiS władzę dyktatorską

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3iq4ou

Podziel się opinią

Share
d3iq4ou
d3iq4ou
Więcej tematów