Norweska posłanka zgłosiła Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia" do Pokojowej Nagrody Nobla
"To nominacja za walkę o demokratyczną Europę" - napisała w liście do Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia" norweska posłanka Partii Pracy Jette F. Christensen, która zgłosiła stowarzyszenie do Pokojowej Nagrody Nobla.
"Jesteśmy zgłoszeni obok Węgierskiego Komitetu Helsińskiego oraz liderki białoruskiej demokratycznej opozycji Swiatłany Cichanouskiej" - poinformowało w niedzielę na swoim Facebooku Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia". Do Pokojowej Nagrody Nobla 2021 roku zgłosiła je norweska posłanka Partii Pracy Jette F. Christensen.
Stowarzyszenie Polskich Sędziów "Iustitia" nominowane do Nagrody Nobla
"To nominacja za walkę o demokratyczną Europę opierającą się na zasadach. Kiedy prawa człowieka, praworządność i wolność wypowiedzi są zagrożone, zagrożony jest wspólny dla nas pokój" - uzasadnia w liście do stowarzyszenia swoją nominację Christensen.
Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia" to największe polskie stowarzyszenie zawodowe, które skupia ponad 3500 sędziów, czyli około 30 proc. wszystkich sędziów w Polsce. Założeniem stowarzyszenia jest niezależność i apolityczność.
Jego celem - zgodnie ze statusem - jest dbanie o niezależność sądów i niezawisłość sędziowską, reprezentowanie interesów środowiska sędziowskiego, realizacja zasad demokratycznego państwa prawnego, praw człowieka i wolności obywatelskich oraz kształtowanie opinii publicznej i współuczestniczenie w pracach legislacyjnych.
"Niezależnie od wyników konkursu, czy przejdziemy do następnego jego etapu, już czujemy się wyróżnieni, że dostrzegana i doceniana jest nasza działalność na rzecz obrony praworządności, wartości bez której przestrzegania nie może istnieć żadna demokratyczna wspólnota" - napisali sędziowie należący do Stowarzyszenia "Iustitia" w komunikacie umieszczonym na Facebooku.
Trwa ładowanie wpisu: facebook
Laureat zostanie ogłoszony na początku października
Laureat nagrody zostanie ogłoszony przez Norweski Komitet Noblowski na początku października tego roku, same nominacje przyjmowane były do 31 stycznia.
Prawo zgłaszania kandydatur mają m.in. członkowie parlamentów narodowych oraz rządów, a także nobliści z lat ubiegłych.