Tną zasiłki Ukraińcom. Słowacja już zdecydowała
Słowacki parlament zdecydował o zmniejszeniu czasu wypłacania zasiłku mieszkaniowego dla uchodźców z Ukrainy z 120 do 60 dni. Nowe przepisy oczekują na podpis prezydenta Petera Pellegriniego i mają wejść w życie od marca przyszłego roku.
Ustawę poparli wyłącznie posłowie koalicji rządzącej; opozycja nie uczestniczyła w głosowaniu. Obecnie dodatek mieszkaniowy dla ukraińskich uchodźców wynosi 5 euro za noc.
Opozycja krytykuje decyzję o koalicji rządzącej
Decyzja spotkała się z krytyką ze strony opozycji. Posłanka Zuzana Sztevulova określiła nową regulację jako "nieludzką". Wyliczyła, że skrócenie okresu wypłacania dodatku przyniesie krajowi jedynie 2 mln euro oszczędności, a "gdyby Słowacja była bardziej szczodra, mogłaby być z siebie bardziej dumna".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Michal Bartek, poseł koalicyjnej partii Głos (Hlas), bronił wprowadzonych zmian. Twierdził, że Słowacja była bardziej hojna w pomaganiu Ukraińcom niż inne kraje i w "efekcie przydusiła własnych obywateli".
- Jeżeli ktoś chce nadal pomagać Ukraińcom, to powinien tam pojechać - dodał poseł.
Jeśli prezydent Peter Pellegrini podpisze nowelizację, od marca przyszłego roku Słowacja będzie finansować zakwaterowanie ukraińskich uchodźców przez 60 dni zamiast dotychczasowych 120 dni. To samo ograniczenie będzie dotyczyć pobytu w ośrodkach dla uchodźców.