Trwa ładowanie...
d26m1m7

Tłumy zjadą na spotkanie z Trumpem. Na miejscu mogą się mocno zdziwić

Prezydent USA wyląduje w Polsce już w środę wieczorem, a na godz. 13 w czwartek przewidziane jest jego przemówienie do Polaków. Sporym utrudnieniem może się jednak okazać miejsce tego wystąpienia. Czy część osób, które przyjadą z najdalszych stron Polski, nie zmieści się na Placu Krasińskich?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Tłumy zjadą na spotkanie z Trumpem. Na miejscu mogą się mocno zdziwić
(WP.PL)
d26m1m7

Przemówienie na Placu Krasińskich to główny punkt wizyty Donalda Trumpa w Polsce. Wystąpienie ma być poświęcone kwestiom międzynarodowym, ale może się odbyć w ekspresowym tempie. Jak informują organizatorzy strony amerykańskiej, prezydent USA już o godzinie 14 ma planowany wylot z lotniska Chopina na Okęciu. Oznacza to, że jego spotkanie z Polakami może zająć maksymalnie około 20 minut.

Telebimy mogą nie wystarczyć

Przypomnijmy, że od wielu tygodni działacze i politycy Prawa i Sprawiedliwości w całej Polsce planują zwożenie na to spotkanie tysięcy osób. Każdy parlamentarzysta mógł zaprosić na wystąpienie amerykańskiego lidera 50 osób. Ponieważ PiS ma w parlamencie ponad 300 posłów i senatorów – daje to w sumie ok. 15 tys. osób.

d26m1m7

Przyjazd głowy państwa USA jest jednak ważnym wydarzeniem nie tylko dla partii rządzącej. Na miejscu pojawią się także tysiące warszawiaków. Czy wszyscy oni zmieszczą się więc na Placu Krasińskich, który może pomieścić maksymalnie około 15 tys. osób?

Istnieje ryzyko, że wiele osób, które przyjadą zobaczyć i posłuchać Donalda Trumpa, będzie miało taką okazję dopiero oglądając wieczorne programy informacyjne. - Wiele miejsc zajmą też przecież stanowiska dla tzw. VIPów. W okolicach placu mają pojawić się telebimy, ale nie wiem, czy to wystarczy - mówi WP jedna z osób zbliżonych do organizatorów wizyty.

Sytuację uratuje resort Antoniego Macierewicza?

Po wiecu z udziałem Trumpa na błoniach Stadionu Narodowego zostanie zorganizowany polsko-amerykański Piknik Patriotyczny. Być może to wydarzenie ma zrekompensować wizytę w Warszawie tym, którzy nie dopchają się na Plac Krasińskich. – Przygotowaliśmy dziesiątki atrakcji takich jak Rosomaki, Leopardy, czołg średni M4A1 Grizzly, czy wyposażenie pilota F-16. Nowoczesne uzbrojenie i sprzęt zaprezentuje też Polska Grupa Zbrojeniowa – informuje rzecznik MON mjr Anna Pęzioł-Wójtowicz.

d26m1m7

Jak dodaje w rozmowie z WP, wydarzenie dla całych rodzin o godz. 15 ma otworzyć przemową sam minister obrony narodowej Antonii Macierewicz.

Zobacz wideo: Twitter Donalda Trumpa

Paraliż Warszawy

Donald Trump przyleci do Warszawy 5 lipca późnym wieczorem, około godziny 22. Od tej chwili warszawiaków czekają duże utrudnienia. Zamkniętych zostanie wiele ulic, plac Krasińskich, okolice placu Zamkowego i lotniska Chopina.

d26m1m7

Odpowiedzialny za ruch w mieście Michał Domaradzki z Urzędu Miasta w związku ze zmianami podkreśla: "Apel do mieszkańców, by nie jeździć na pamięć".

Amerykański przywódca odwiedzi Polskę na zaproszenie prezydenta Andrzeja Dudy. W czwartek spotkają się w Zamku Królewskim. Polskiemu prezydentowi będzie towarzyszyć sekretarz stanu, sekretarz skarbu i szef Rady Bezpieczeństwa Narodowego.

Jak informowaliśmy wcześniej, do Polski przyleci także Pierwsza Dama Melania Trump, która ma odwiedzić m.in. jeden z warszawskich szpitali i Centrum Nauki Kopernik.

d26m1m7

Podziel się opinią

Share
d26m1m7
d26m1m7
Więcej tematów