Trwa ładowanie...

"Tłit". Michał Dworczyk o wypadku na Bielanach. Rozmawiał z Mateuszem Morawieckim

- Rozmawialiśmy o tym z premierem. Trzeba się pochylić nad kwestią bezpieczeństwa na drodze, nad sytuacjami, w których tak drastycznie łamane są przepisy. Nie można akceptować piractwa, które prowadzi do śmierci innych ludzi. To temat, który w następnych dniach będzie omawiany i mogą zapadać decyzje - powiedział szef KPRM Michał Dworczyk w programie "Tłit". Skomentował też m.in. książkę Donalda Tuska oraz zdradził szczegóły nt. nowego ministerstwa skarbu.

"Tłit". Michał Dworczyk o wypadku na Bielanach. Rozmawiał z Mateuszem MorawieckimŹródło: East News, fot: Krzysztof Kaniewski
d125i10
d125i10

Pytany o pomysł Rafała Trzaskowskiego ws. fotoradarów, Michał Dworczyk stwierdził w rozmowie z Markiem Kacprzakiem, że "być może to dobry pomysł", ale podkreślił, że "wchodzą tu w grę uwarunkowania prawne, organizacyjne".

- Chciałbym, żeby samorząd warszawski zajął się najpierw rozwiązaniem problemów Warszawy, likwidacją takich niebezpiecznych miejsc. Potem rozmawiajmy o sprawach ogólnopolskich - wskazał.

Tematem rozmowy w programie "Tłit" było też nowe ministerstwo skarbu. - Trwają prace, które doprecyzowują, jak ma funkcjonować - i być może też jak ma się nazywać. Opisowo nazwałbym je: ministerstwo nadzoru właścicielskiego - oznajmił szef KPRM.

d125i10

- Kto będzie ministrem? To zależy od decyzji kierownictwa politycznego PiS, premiera i prezydenta. Jacek Sasin byłby świetnym ministrem każdego z gospodarczych resortów. Ma bardzo duże doświadczenie - zarówno jeśli chodzi o ekonomię, gospodarkę, jak i funkcjonowanie administracji, co jest bardzo istotne, żeby prowadzić dobrze prace każdego z resortów - wskazał.

Michał Dworczyk vs. Jarosław Gowin

Michał Dworczyk odpowiedział też Jarosławowi Gowinowi ws. 30-krotności składek ZUS. "Cieszę się, że nasi koalicjanci z PiS akceptują stanowisko Porozumienia ws. nielikwidowania tzw. 30-krotności" - oznajmił wicepremier.

Co na to szef KPRM? - Czy temat jest zamknięty - tego nie wiem. Myślę, że na pewno będzie jeszcze w tej sprawie dyskusja. Fakty są takie, że w tej sprawie musi wypowiedzieć się Sejm i rząd, który jest gospodarzem tej ustawy. Dziś bym się nie decydował na takie stanowcze słowa i ostateczne rozstrzygnięcia. Widać, że Gowin ma tu absolutnie jednoznaczne stanowisko, ale warto zaczekać na zaprzysiężenie nowych ministrów. Mamy stan przejściowy. Za chwilę będzie powołany nowy rząd. Rzeczywiste decyzje zapadną po tym, jak zostanie zaprzysiężona nowa rada ministrów - komentował w programie "Tłit".

Książka Donalda Tuska

Michał Dworczyk mówił też o książce Donalda Tuska pt. "Szczerze". - To kolejny dowód, że Tusk intensywnie szuka miejsca, gdzie mógłby dalej funkcjonować w polityce. I nie chciałby być zapomnianym. Jak będzie w rzeczywistości? To się okaże w najbliższej przyszłości - komentował w programie "Tłit".

d125i10

Na uwagę, że Jarosław Kaczyński też napisał kilka książek, szef KPRM wskazał: "Ale nie wiązało się to akurat z tym, że kończył wykonywanie jakiejś funkcji. Jest politykiem, który ma nie tylko długi staż, ale jest też najbardziej konsekwentny na polskiej scenie politycznej. Od początku lat 90. formułuje pewne diagnozy i propozycje zmiany naszej rzeczywistości". Pytany, czy przeczyta książkę Tuska, odparł: "Pewnie jak będę miał czas, to ją przynajmniej przejrzę".

Antoni Macierewicz marszałkiem seniorem?

Michał Dworczyk odniósł się również do informacji WP, z których wynika, że Antoni Macierewicz ma duże szanse, by zostać marszałkiem seniorem Sejmu. - Na pewno zasługi ministra Macierewicza, jeśli chodzi o walkę z komunizmem, są bardzo duże. Byłaby to analogiczna sytuacja do tej sprzed 4 lat - marszałek senior Kornel Morawiecki miał niezwykłe zasługi dla odzyskania pełnej suwerenności przez Polskę - podkreślił w programie "Tłit".

Na liście potencjalnych kandydatów jest też Jarosław Kaczyński. Macierewicz więc czy prezes? - Andrzej Duda wyśmienicie sobie poradzi z tym wyzwaniem. Ma doskonałą wiedzę historyczną i polityczną - podkreślił Michał Dworczyk. Pytany o Senat, wskazał: "Nie ma prób przekupywania senatorów, prowadzone są rozmowy. We właściwym terminie Senat wybierze marszałka. Jestem przekonany, że wszystkie strony zaakceptują to rozstrzygnięcie".

d125i10
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d125i10
Więcej tematów