Trwa ładowanie...
dnxe20z

TK odwołał termin rozprawy ws. ustawy o kuratorach

• Odwołany został termin rozprawy przed TK ws. zmiany ustaw o kuratorach sądowych
• Ma to związek z "niedyspozycją zdrowotną" sędzi sprawozdawcy Julii Przyłębskiej
• Rozprawa miała odbywać się w pełnym składzie
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
TK odwołał termin rozprawy ws. ustawy o kuratorach
(PAP, Fot: Jakub Kamiński)
dnxe20z

Trybunał Konstytucyjny odwołał wyznaczony na wtorek termin rozprawy w pełnym składzie ws. zmiany ustawy o kuratorach sądowych. Termin odwołano w związku z "niedyspozycją zdrowotną" sędzi sprawozdawcy Julii Przyłębskiej - poinformował TK.

Przed miesiącem - 25 października - już raz odroczono rozprawę w tej sprawie. Wówczas powodem odroczenia była nieobecność przedstawiciela prezydenta Andrzeja Dudy. Nowy termin wyznaczono wówczas na 29 listopada.

Chodzi o nowelizację, która miała określić zasady tworzenia sekretariatów kuratorskich przy sądach. Prezydent skierował ją do TK - przed podpisaniem - w sierpniu zeszłego roku.

dnxe20z

- Nieobecność przedstawiciela prezydenta uniemożliwiła nam wydanie wyroku, natomiast w interesie publicznym jest niewątpliwie, aby taki wyrok zapadł. W przeciwnym razie ta ustawa będzie dalej pozostawała w zawieszeniu - mówił w zeszłym tygodniu wiceprezes TK sędzia Stanisław Biernat.

Dodawał, że 25 października Trybunałowi nie udało się przeprowadzić tej rozprawy w pełnym składzie, gdyż zgodnie z ustawą o TK wymagana jest obecność wnioskodawcy. - Trybunał ma według przepisu dwie możliwości: albo odroczyć rozprawę, albo umorzyć postępowanie. Wybraliśmy oczywiście opcję odroczenia rozprawy, ponieważ chodziło o wniosek tzw. prewencyjny i od wyroku TK zależy podpisanie ustawy przez prezydenta - wskazywał.

- Dodatkowym problemem może być stan zdrowia naszych kolegów sędziów, którzy ostatnio też nie przychodzili, wobec czego niemożliwe było skompletowanie pełnego składu, dlatego jesteśmy pełni niepewności - mówił wtedy Biernat o wtorkowym terminie tej sprawy.

Z kolei prezes TK Andrzej Rzepliński przypominał, że zgodnie z przepisami "nikt nie może stawiać przeszkód i barier przed wykonywaniem przez Trybunał jego funkcji kontroli zgodności przepisów z konstytucją".

dnxe20z

Trybunał miał rozpatrzyć 29 listopada sprawę nowelizacji ustawy o kuratorach w pełnym składzie. Rozprawie miał przewodniczyć Rzepliński, zaś sprawozdawcą sprawy miała być sędzia Przyłębska.

- Pan prezydent nie wysłał swojego przedstawiciela, gdyż ta sprawa powinna być rozpatrywana w pełnym składzie Trybunału Konstytucyjnego. Tymczasem prezes Andrzej Rzepliński podjął bezprawną decyzję o niedopuszczaniu do orzekania trzech sędziów: Henryka Ciocha, Lecha Morawskiego i Mariusza Muszyńskiego. Prezes Rzepliński uniemożliwia im wypełnianie obowiązków sędziego, mimo iż otrzymują oni pensję - informował Polską Agencję Prasową 25 października szef biura prasowego Kancelarii Prezydenta Marek Magierowski pytany o powód nieobecności pełnomocnika prezydenta w TK. Podkreślał, że te trzy osoby otrzymały legitymacje sędziów TK i otrzymują wszystkie świadczenia przynależne wszystkim sędziom TK.

W sprawie, w której prezydent Duda skierował wniosek do TK chodzi o sposób uchwalenia nowelizacji ustawy o kuratorach i prawidłowość rozpatrzenia przez Sejm poprzedniej kadencji poprawek Senatu do tej ustawy. W uzasadnieniu wniosku z sierpnia zeszłego roku prezydent wskazał, iż analiza przebiegu procedury ustawodawczej w zakresie trybu rozpatrzenia przez Sejm poprawek senackich do przedmiotowej ustawy wzbudziła poważne zastrzeżenia co do dochowania konstytucyjnych standardów procesu legislacyjnego.

(oprac. Bartosz Lewicki)

dnxe20z

Podziel się opinią

Share

dnxe20z

dnxe20z
Więcej tematów