Trwa ładowanie...
d3q8fsw

TK i wyrok ws. aborcji. Jest oświadczenie z Episkopatu

Wyrok TK ws. usuwania ciąży ze względu na ciężkie wady wykryte u płodu wzbudza wiele kontrowersji. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski wydał oświadczenie w tej sprawie. Abp Stanisław Gądecki wyraził "ogromną radość z tej epokowej zmiany".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wyrok TK ws. aborcji został przyjęty przez Episkopat z zadowoleniem
Wyrok TK ws. aborcji został przyjęty przez Episkopat z zadowoleniem (Wikimedia Commons)
d3q8fsw

"Z wielkim uznaniem przyjąłem dzisiejszą decyzję Trybunału Konstytucyjnego, uznającą aborcję eugeniczną za niezgodną z Konstytucją Rzeczypospolitej" - napisał w oświadczeniu abp Stanisław Gądecki.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski skomentował czwartkowy wyrok TK. Wynika z niego, że przepis ustawy o planowaniu rodziny zezwalający na dopuszczenie aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją.

"Tą decyzją stwierdzono, że koncepcja 'życia niewartego życia' stoi w jaskrawej sprzeczności z zasadą demokratycznego państwa prawnego. Życie każdego człowieka od momentu poczęcia do naturalnej śmierci przedstawia przed Bogiem taką samą wartość i powinno być w takim samym stopniu chronione przez państwo" - podkreślił abp Gądecki.

d3q8fsw

Zobacz też: Przełomowy apel papieża Franciszka ws. związków partnerskich. Wymijająca reakcja Marcina Ociepy

TK i kwestia aborcji. Abp Stanisław Gądecki przywołuje słowa Jana Pawła II

Przewodniczący KEP przywołał słowa Jana Pawła II. Papież w swoim nauczaniu podkreślał, że miarą demokracji jest m.in. stosunek do najsłabszych. "Każdy człowiek prawego sumienia zdaje sobie sprawę z tego, jak niebywałym barbarzyństwem jest odmawianie prawa do życia komukolwiek, zwłaszcza z powodu jego chorób" - zaznaczył abp Gądecki.

d3q8fsw

I dodał: "cieszę się ogromnie z tej epokowej zmiany". "(...) Pamiętajmy teraz o tym, aby dzieci – do których bezpośrednio odnosi się dzisiejsza decyzja Trybunału Konstytucyjnego – oraz ich rodziny otoczyć szczególną życzliwością i rzeczywistą troską ze strony państwa, społeczeństwa i Kościoła" - podkreślił przewodniczący Episkopatu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3q8fsw

Podziel się opinią

Share
d3q8fsw
d3q8fsw
Więcej tematów