Timmermans zdradził ważny dla Polski termin. "Czekamy na ustępstwa"
- Jestem zadowolony, że prowadzimy prawdziwy dialog z władzami Polski - powiedział Frans Timmermans o sporze na temat praworządności z rządem PiS. Ale Bruksela czeka na większe ustępstwa. Nieoficjalnie wiadomo, do kiedy mogą zapaść ważne dla nas decyzje.
11.04.2018 | aktual.: 25.03.2022 12:53
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Frans Timmermans spotkał się w poniedziałek w Warszawie m.in. z premierem Mateuszem Morawieckim, szefem dyplomacji Jackiem Czaputowiczem, I prezes Sądu Najwyższego Małgorzatą Gersdorf oraz rzecznikiem praw obywatelskich Adamem Bodnarem. Podczas środowego posiedzenia Komisji Europejskiej zdał reszcie komisarzy UE relację z wizyty w Polsce. Nie było żadnej dyskusji.
Jak podaje Polskie Radio, Timmermans miał powiedzieć za zamkniętymi drzwiami, że porozumienie z Polską możliwe jest do połowy maja
Później Timmermans na konferencji prasowej podkreślał, że jest zadowolony z gotowości władz Polski do rozmów na temat zaleceń Komisji. - Po raz pierwszy w Warszawie weszliśmy w konkretną dyskusję. To po raz pierwszy jest prawdziwy dialog - stwierdził wiceszef KE.
Dodał, że tematem rozmów były m.in. ustępstwa Warszawy zaproponowane przed Wielkanocą w formie projektów poselskich grupy parlamentarzystów PiS. Chodzi przede wszystkim o opublikowanie trzech zaległych wyroków Trybunału Konstytucyjnego z 2016 r. (odnoszą się do już nieobowiązujących ustaw) oraz przywracają równy sędziowski wiek emerytalny dla kobiet i mężczyzn.
"Więcej ustępstw"
Jednak Timmermans jasno zasugerował, że Bruksela czeka na kolejne ustępstwa ze strony Polski. Co jeszcze powinno być zrobione, żeby Komisja Europejska wycofała się z decyzji o postępowaniu z dyscyplinującego artykułu 7. Traktatu o UE?
- Opisywaliśmy to w naszych dotychczasowych rekomendacjach dla Polski - odpowiedział. Te rekomendacje dotyczą m.in. zaprzysiężenia wszystkich prawomocnie wybranych sędziów Sądu Najwyższego, nieskracania kadencji I prezes SN i odstąpienia od czystki w SN za pomocą obniżenie wieku emerytalnego o pięć lat (do 65. roku życia).
Timmermans dystansował się od sformułowania o szukaniu "kompromisu z Polską". - Poszukujemy wspólnie rozwiązań dla problemów, by Polska nie była krajem z systemowym zagrożeniem dla praworządności - powiedział Timmermans.
Przeczytaj także:
Timmermans: Kompromis z Polską to sprawa pilna
Pełna klapa „białej księgi” rządu Morawieckiego w Brukseli
Praworządność. Polska objaśnia, lecz nie oferuje konkretów w Brukseli
Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl