PolitykaTimmermans spotkał się z Czaputowiczem. Ważne słowa pod adresem Polski

Timmermans spotkał się z Czaputowiczem. Ważne słowa pod adresem Polski

- Z radością witam otwartość polskiego rządu na dialog - oznajmił wiceszef KE Frans Timmermans po spotkaniu z ministrem spraw zagranicznych. Jak zasugerował, wypracowanie rozwiązania to "sprawa pilna", która nie powinna zająć dużo czasu.

Timmermans spotkał się z Czaputowiczem. Ważne słowa pod adresem Polski
Źródło zdjęć: © PAP | Jacek Turczyk
Natalia Durman

Timmermans przyjechał do Polski na rozmowy ws. praworządności. - Prowadziliśmy w ostatnich miesiącach intensywny dialog. Dziś jestem tu, by go kontynuować. Przez długi czas były tylko listy i pisma. Zmiana w rządzie doprowadziła do zmiany naszych relacji. Z radością witam otwartość polskiego rządu na dialog - podkreślił wiceszef KE po spotkaniu z Czaputowiczem.

Jak tłumaczył, intencją KE jest znalezienie rozwiązań dla istniejących problemów i współpraca z Polską. - Mamy tyle innych spraw, którymi trzeba się zająć. Wypracowanie rozwiązania to sprawa pilna. Dziś nie powinno nam to zająć dużo czasu. Chcemy wypracować rozwiązanie tak szybko, jak to będzie możliwe. Nie chcemy tego przeciągać na następne miesiące. Wyczułem silną wolę polskiego rządu, by wypracować rozwiązania. Chcę być optymistą - zaznaczył.

Timmermans podkreślił, że w całym sporze nie chodzi o to, czy Polska ma prawo reformować sądownictwo, tylko czy zachowany jest trójpodział władzy. Kwestia ta jest bowiem zapisana w traktatach.

- Jestem przekonany o silnej roli Polski w UE. Potrzebujemy polskiego przywództwa - dodał Timmermans.

"Polska jest na to gotowa"

- Cieszę się, że prowadzimy intensywny dialog na temat praworządności. Dążymy do znalezienia konsensusu, który umożliwi zamknięcie sprawy art. 7 i przejścia do wspólnych wyzwań, przed którymi stoi UE. Podkreślam, że Polska jest na to gotowa - mówił z kolei Czaputowicz.

Ocenił zarazem, że z reformą sądownictwa Polska "mieści się w standardach UE".

Podczas wizyty w Polsce wiceszef KE spotkał się też z premierem Mateuszem Morawieckim, prezes TK Julią Przyłębską oraz I prezes SN Małgorzatą Gersdorf. Zaproszenie wystosował szef MSZ.

Zobacz również: Paweł Lisicki "Jak mamy autorytaryzm, to ja się nazywam Żakowski"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

kemszfrans timmermans

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (71)