Trwa ładowanie...
d39o5ui
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
syria

"The Times": Władimir Putin planuje zmasowany atak na Aleppo

• Brytyjski dziennik alarmuje: w tym tygodniu Putin przeprowadzi zmasowany atak na Aleppo
• "The Times" powołuje się na źródła w brytyjskim wywiadzie
• W ataku mają wziąć udział m.in lotniskowiec Admirał Kuzniecow oraz szereg samolotów bojowych, w tym MiG-29 i Su-33.
• Będziemy przez lata oskarżać się o brak reakcji - stwierdził Michael Clarke
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
"The Times": Władimir Putin planuje zmasowany atak na Aleppo
(mil.ru)
d39o5ui

Prezydent Rosji Władimir Putin planuje przeprowadzenie w tym tygodniu zmasowanego ataku na syryjskie Aleppo, aby odbić wschodnią część miasta z rąk rebeliantów - podał w poniedziałek na podstawie źródeł w zachodnim wywiadzie brytyjski dziennik "The Times".

Według informacji, do których dotarła gazeta, Putin planuje wykorzystać fakt, że Stany Zjednoczone skupiają się na ostatnich dniach kampanii wyborczej przed przyszłotygodniowymi wyborami prezydenckimi, aby wzmocnić działania militarne i odzyskać kontrolę nad miastem.

Dziennik ostrzega, że walki mogą skończyć się tragicznie dla 275 tys. mężczyzn, kobiet i dzieci, którzy wciąż mieszkają w kontrolowanej przez rebeliantów enklawie na wschodzie miasta.

d39o5ui

Michael Clarke, były dyrektor generalny Royal United Services Institute (RUSI), londyńskiego think tanku zajmującego się polityką obronną, porównał planowany atak do rosyjskiego bombardowania Groznego. - Będziemy przez lata oskarżać się o brak reakcji, tak, jak robiliśmy po ludobójstwie w Rwandzie lub Srebrenicy. Aleppo jest jak powolne zderzenie pociągu: wszyscy widzimy, co się za chwilę wydarzy i możemy być pewni, że do tego dojdzie - ocenił.

Według źródeł "Timesa" w zmasowanym ataku Rosji wezmą udział m.in. lotniskowiec Admirał Kuzniecow, siedem okrętów eskorty, trzy okręty podwodne i szereg samolotów bojowych, w tym MiG-29 i Su-33.

"Rosjanie nie mogą być pewni ostatecznego zwycięstwa, ale prezydent Putin uważa, że jeśli uda mu się przełamać opór rebeliantów w Aleppo, będzie w stanie zmusić Zachód do porozumienia na jego warunkach" - ocenia gazeta. "Rosyjski prezydent ma świadomość, że to jest idealny moment na takie działanie. W okresie dwóch miesięcy przed zmianą administracji w Waszyngtonie szanse amerykańskiej interwencji są bliskie zeru" - dodają komentatorzy gazety.

Tego samego zdania jest były szef ośrodka RUSI. - Europejczycy nie podejmą działania bez Amerykanów, a Amerykanie nie zrobią niczego do stycznia, ani może nawet później, więc Putin ma pełne trzy miesiące na działanie - ocenił Clarke.

Z Londynu Jakub Krupa

d39o5ui

Podziel się opinią

Share

d39o5ui

d39o5ui
Więcej tematów