"The Guardian" z dodatkiem o Polakach w Wlk. Brytanii. Na pierwszej stronie: "Cześć!"
• W dzienniku znalazły się cztery teksty, m.in. o życiu migrantów z Polski
• Przedstawiono też szereg polskich produktów, zyskujących na Wyspach na popularności
• Podobną akcję gazeta przeprowadziła w 2006 roku
• "Co zmieniło się od tamtego czasu?" - pyta teraz redakcja
• Według najnowszych danych, w Wlk. Brytanii mieszka 916 tys. obywateli Polski
26.10.2016 | aktual.: 26.10.2016 12:32
Brytyjski dziennik "The Guardian" opublikował w środę specjalny dodatek poświęcony blisko milionowej społeczności Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii. Pojawiło się też polskie słowo "Cześć" i godło naszego kraju.
Wewnątrz gazety znalazły się cztery teksty poświęcone polskiej społeczności: o życiu migrantów i ich doświadczeniu Brexitu w Wakefield (hrabstwo West Yorkshire), szkole sobotniej w Ely (hrabstwo Cambridgeshire), polskich sklepach spożywczych i o Polakach, którzy po studiach w Wielkiej Brytanii zdecydowali się wrócić do kraju.
Rozmówcy dziennikarzy "Guardiana" opowiedzieli m.in. o wzroście niepokoju związanego z czerwcowym referendum w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, ale też o daleko idącej integracji zarówno pierwszego pokolenia imigrantów, jak i ich dzieci, które często posługują się biegle w obu językach.
Gazeta przedstawiła też szereg polskich produktów spożywczych z Polski, które zyskują na popularności w Wielkiej Brytanii, m.in. pierogi, kopytka, chleb, pączki, kefir i ogórki kiszone.
W tekście o polskich absolwentach brytyjskich uczelni wypowiadają się m.in. Jakub Bochiński z warszawskiego biura Europejskiej Agencji Kosmicznej i wiceminister obrony Tomasz Szatkowski. Według danych brytyjskiej Agencji Statystycznej ds. Szkolnictwa Wyższego (Higher Education Statistics Agency) na brytyjskich uczelniach studiuje około 5,2 tys. Polaków.
Nie pierwsza taka akcja. Co się zmieniło?
"Guardian" przeprowadził podobną akcję w 2006 roku, dwa lata po wejściu Polski do Unii Europejskiej i znaczącym napływie Polaków do Wielkiej Brytanii, kiedy opublikował dodatek o Polakach, w tym jeden artykuł po polsku, odpowiadający na najczęstsze pytania imigrantów dotyczące ich nowego kraju.
"Co zmieniło się od tamtego czasu?" - spytała redakcja w słowie wstępnym do dodatku, na którego pierwszej stronie znalazła się biało-czerwona flaga i zapisane po polsku pytanie: "Cześć, jak się masz?".
Według najnowszych danych brytyjskiego urzędu statystycznego w Wielkiej Brytanii mieszka 916 tys. obywateli Polski i stanowią oni największą mniejszość narodową.