Podwyżki dla posłów i samorządowców. Terlecki zdradził termin prac nad projektami PiS i KO
PiS złożyło do laski marszałkowskiej projekt ustawy wprowadzającej podwyżki dla osób zatrudnionych na kierowniczych stanowiskach w instytucjach państwowych oraz dla samorządowców. Z kolei projekt blokujący podwyżki dla parlamentarzystów złożyła KO. Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki podał termin, w którym obu projektom przyjrzy się prezydium Sejmu.
O termin posiedzenia Sejmu, na którym posłowie mieliby zająć się projektami PiS i KO Terlecki został zapytany przez PAP. - Jeszcze tego nie wiemy. We wtorek rozstrzygnie to prezydium Sejmu, które odbędzie się przed zaplanowanym na środę posiedzeniem - powiedział.
Oznacza to, że projekty mogą zostać oddane pod głosowanie już 11 sierpnia, bo właśnie wtedy odbędzie się najbliższe posiedzenie Sejmu. Kolejnym możliwym terminem jest 15 i 16 września.
Polityczny spór o podwyżki
Temat podwyżek dla parlamentarzystów, urzędników i samorządowców, co jakiś czas podgrzewa polityczne emocje w Polsce. Tym razem przyczyną odnowienia dyskusji było rozporządzenie prezydenta, na mocy którego wzrosły wynagrodzenia dla najważniejszych osób w państwie, w tym wiceministrów. Oznacza to, że podwyżki dostali również posłowie i senatorowie, ponieważ ich pensję są uzależnione od wysokości wynagrodzenia podsekretarzy stanu.
W poniedziałek PiS złożył do Sejmu projekt ustawy, która zapewniłaby podwyżki osobom na kierowniczych stanowiskach w instytucjach państwowych oraz samorządowcom. Projekt zakłada m.in. podwyżki dla prezydentów miast, wzrost diet radnych oraz wzrost wynagrodzeń pracowników samorządowych.
KO tego samego dnia złożyła do laski marszałkowskiej projekt ustawy mającej uniemożliwić zaproponowany przez prezydenta wzrost wynagrodzeń parlamentarzystów. Dokument jest efektem spotkania władz klubu KO z przewodniczącym PO Donaldem Tuskiem.