Trwa ładowanie...
d22a4pa

Teresa Czerwińska

Najnowsze informacje
Oceń jako pierwszy:
Miejsce urodzenia:

Dyneburg

Organizacje:

Ministerstwo Finansów - MF (od 2018 (2017-2018), minister finansów (wcześniej podsekretarz stanu))

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (2015-2017, podsekretarz stanu )

d22a4pa
Agencja Gazeta
Źródło: Agencja Gazeta, fot: Kuba Atys

Teresa Czerwińska jest polską ekonomistką, doktorem habilitowanym z zakresu zarządzania, a także politykiem.

Teresa Czerwińska – biografia

Teresa Tatiana Czerwińska, di domo Tumowska, urodziła się 7 września 1974 roku. Pochodzi z polskiej rodziny mieszkającej w Dyneburga, mieście na Łotwie, wcześniej w Łotewskiej Republice Radzieckiej. Teresa Czerwińska jest absolwentką Uniwersytetu Gdańskiego na Wydziale Nauk Społecznych, który ukończyła w 1997 roku. W następnym roku uzyskała również dyplom magistra na Wydziale Zarządzania tej samej uczelni, a w 2000 roku tytuł naukowy doktora. Dziesięć lat później została doktorem habilitowanym w dziedzinie zarządzania.

Teresa Czerwińska – kariera naukowa

Teresa Czerwińska pracowała na stanowisku profesora nadzwyczajnego w Katedrze Inwestycji i Nieruchomości Wydziału Zarządzania na Uniwersytecie Gdańskim, a także w Sopockiej Szkole Wyższej i w Wyższej Szkole Finansów i Rachunkowości. W 2011 roku rozpoczęła współpracę z Uniwersytetem Warszawskim, gdzie jako profesor nadzwyczajny wykłada w Katedrze Systemów Finansowych Gospodarki Wydziału Zarządzania.

Wiedza finansowa Teresy Czerwińskiej znalazła swoje odzwierciedlenie w pracy w charakterze eksperta przy grupie roboczej Ministra Gospodarki, Doradczym Komitecie Naukowym przy Rzeczniku Finansowym czy grupie ubezpieczeniowo-finansowej EIOPA z siedzibą we Frankfurcie. Poza tym Teresa Czerwińska pełniła funkcję koordynatora w zakresie regulacji finansowej w Centre for Antitrust and Regulatory Study, jak również członka Komisji Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych. Niejednokrotnie powoływana była jako biegły sądowy oraz członek organów nadzorczych różnych instytucji finansowych. Od 2015 do 2018 roku Teresa Czerwińska związana była z Polską Akademią Nauk. Zasiadała bowiem w fotelu sekretarza Komitetu Nauk o Finansach.

W branży finansowej cenione są publikacje autorstwa Teresy Czerwińskiej. Jest autorką licznych ekspertyz i analiz, a także prac naukowych z zakresu inwestowania, zarządzania finansami czy makroekonomii. Ponadto jest współautorką podręczników związanych z wymienionymi tematami.

Teresa Czerwińska – działalność w polityce

Teresa Czerwińska działa jako polityk bezpartyjny. Od 2015 roku współpracuje z kolejnymi rządami PiS w charakterze eksperta naukowego na stanowiskach w ministerstwach państwowych.

Od grudnia 2015 roku do czerwca 2017 roku pełniła funkcję podsekretarza stanu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Od chwili rezygnacji ze stanowiska objęła tożsamą posadę w Ministerstwie Finansów. Do jej obowiązków należało przygotowanie oraz realizacja państwowego budżetu, dysponowanie środkami unijnymi, a także nadzór nad prowadzonymi kontrolami i audytami w jednostkach nadzorowanych i podległych ministerstwu.

9 stycznia 2018 roku została powołana na stanowisko Ministra Finansów przez premiera Mateusza Morawieckiego, przejmując tym samym jego dotychczasowe obowiązki związane z urzędem.

Teresa Czerwińska – życie prywatne

Teresa Czerwińska jest mężatką. Ma jedną córkę. Jej pasją jest teatr oraz muzyka klasyczna.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d22a4pa
d22a4pa
d22a4pa
Więcej tematów
d22a4pa

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj