Tej nocy Polskę zaatakuje huragan? Na Bałtyku sztorm
Tej nocy w całej Polsce może silnie wiać. Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego we Wrocławiu ostrzegło przed wiatrem, który może osiągnąć prędkość 150 km na godzinę - a więc, według klasyfikacji Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej - huraganem. Przy wietrze o tej prędkości zagrożenie życia jest poważne. Ostrzeżenie przed sztormem na Bałtyku wydało WCZK w Szczecinie.
Dolny Śląsk: zamknijcie okna!
Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego we Wrocławiu ostrzega, że od piątku do sobotniego poranka w całym województwie będzie wiał silny wiatr o średniej prędkości 30-45 km na godzinę. Taki wiatr nie może wyrządzić szkód, ale w porywach osiągnie prędkość 75 do 85 km na godzinę - to już "wichura", zdolna łamać całe drzewa, zrywać dachówki, uszkadzać budynki.
W szczytowych partiach Sudetów wiatr może wiać z prędkością 100 do 130 km na godzinę, a w porywach nawet osiągnąć prędkość huraganu - do 150 km na godzinę.
Zachodniopomorskie: alarm sztormowy
Z prędkością do 90 km na godzinę może wiać w piątkowy wieczór w województwie zachodniopomorskim - ostrzega Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Szczecinie. W Świnoujściu ogłoszono alarm sztormowy.
Według prognoz meteorologów w regionie wystąpi silny północno-zachodni wiatr o średniej prędkości 30-50 km na godzinę, w porywach 80-90 km na godzinę. Najsilniej wiać ma nad Bałtykiem.
Synoptyk IMiGW Małgorzata Tomczuk uspokaja, że od soboty wiatr będzie słabł i niedziela powinna być już spokojniejsza.
Wiatr osłabnie w nocy z piątku na sobotę.
Jak się zabezpieczyć?
Oba centra kryzysowe zalecają mieszkańcom, aby pozamykali okna i drzwi, zabrali z balkonów i parapetów przedmioty, które mogą być porwane przez wiatr. Centra radzą, by - w miarę możliwości - ograniczyć do minimum wychodzenie z domów, unikać przechodzenia pod drzewami, liniami energetycznymi, tablicami reklamowymi lub wzdłuż ścian starych budynków.
Podróżujący samochodem powinni zachować szczególną ostrożność wyjeżdżając z terenu zabudowanego i z lasu na otwartą przestrzeń, unikać parkowania pojazdów pod drzewami i liniami wysokiego napięcia.
Wojewódzkie Centra Zarządzania Kryzysowego we Wrocławiu i w Szczecinie ostrzegają, że tego wieczoru wiatr może uszkadzać budynki, powodować szkody w drzewostanie i utrudnienia komunikacyjne.
Zobacz w serwisie pogoda.wp.pl