Uciekł tym oknem. Wiadomo, co w tym czasie robili strażnicy
Szparą między odgiętymi prętami kraty w szpitalnym oknie Bartłomiej Blacha wydostał się z toalety szpitala psychiatrycznego i uciekł. Jak nieoficjalnie ustaliła Wirtualna Polska, funkcjonariusze Służby Więziennej w tym czasie spali. Podejrzany o zabójstwo jest wciąż poszukiwany. Szczegóły zbrodni, za którą będzie odpowiadał, są wstrząsające.
Było tuż przed godziną 4 nad ranem w poniedziałek 7 października, kiedy podejrzany o zabójstwo Bartłomiej Blacha udał się do toalety Szpitala Psychiatrycznego w Radecznicy. Poszedł tam sam. Mężczyzna nie znajdował się na oddziale zamkniętym szpitala, bo trafił tam nie na obserwację, ale z powodu próby samobójczej. Mimo to stale pilnować mieli go dwaj funkcjonariusze Służby Więziennej.
Wirtualna Polska dotarła do zdjęć toalety, z której uciekł Blacha. Znajduje się tam wąskie okno, które można łatwo otworzyć. Klamka nie jest zamykana na klucz, a na zewnątrz znajduje się tylko cienka krata. Teraz jest już naprawiona, ale wciąż widać wygięcia w środkowej części. To właśnie szparą między prętami szczupły 33-letni Bartłomiej Blacha wydostał się za okno i znalazł się na gzymsie. Stamtąd już łatwo mógł się zsunąć po rynnie i uciec z terenu szpitala.
Nie wiadomo, kiedy pilnujący go strażnicy zorientowali się, że zniknął. Według ustaleń WP, kiedy Blacha poszedł do toalety, obaj strażnicy spali: jeden na fotelu przy szpitalnej sali, a drugi w zupełnie innym pomieszczeniu. Funkcjonariusze mieli się zorientować dopiero po po jakimś czasie. Zgłoszenie do dyżurnego zamojskiej policji wpłynęło kilka minut po godzinie 7.
Po kompromitacji zapadły już pierwsze decyzje kadrowe.
- Obaj funkcjonariusze zostali zawieszeni w obowiązkach służbowych - mówi WP major Łukasz Pruchniak, rzecznik Dyrektora Okręgowego Służby Więziennej w Lublinie. Jak dodaje, trwa postępowanie wyjaśniające w tej sprawie, ale na razie SW nie informuje o dotychczasowych ustaleniach.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kierowca nie zauważył rowerzysty. 12-latek nie miał szans
Swoje śledztwo prowadzi także prokuratura. - Dotyczy niedopełnienia obowiązków służbowych przez funkcjonariuszy Służby Więziennej w związku z ucieczką podejrzanego ze Szpitala Psychiatrycznego w Radecznicy - mówi WP prokurator Rafał Kawalec, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Zamościu.
Pełne konsekwencje poniósł już dyrektor okręgowy SW w Lublinie płk Piotr Burak, który 10 października został odwołany ze stanowiska. Decyzję w tej sprawie podjął minister sprawiedliwości Adam Bodnar.
- Minister może odwołać dyrektora okręgowego bez podawania przyczyn, ale niewątpliwym jest, że sytuacja, która zadziała się w Zamościu, jest jednym z istotnych elementów, które spowodowały to odwołanie - wyjaśniła decyzję Bodnara rzecznik prasowy dyrektora generalnego SW ppłk Arleta Pęconek.
Postawiona na nogi policja depcze po piętach Blachy, ale na razie go nie zatrzymała. Poszukiwania z udziałem około 300 funkcjonariuszy koncentrują się obecnie na pograniczu województw lubelskiego i podkarpackiego. W kilku miejscowościach powiatu niżańskiego policja urządziła blokady dróg i kontroluje bagażniki przejeżdżających samochodów. Policjanci przeczesują też okoliczne lasy. Policjanci sprawdzają też sygnały od zaniepokojonych mieszkańców, którzy mieli widzieć mężczyznę. Tak było m.in. w miejscowości Huta Krzeszowska. W sobotę rano w pobliskich Derylakach właściciele niezamieszkałego domu stwierdzili ślady włamania i czyjegoś pobytu. Mógł tam nocować właśnie Bartłomiej Blacha.
Morderstwo w Zagumniu. Szczegóły zbrodni
Funkcjonariusze służby więziennej i policji strzegą także przez całą dobę domu w rodzinnym Zagumniu. To tutaj 3 lipca doszło do dramatu.
Wirtualna Polska dotarła do szczegółów zbrodni. Feralnej nocy w domu była cała rodzina. Zadbany, piętrowy dom był zajmowany przez trzech dorosłych braci i ich rodziców. Na piętrze domu mieszkał brat Bartłomieja ze swoją żoną i córką. Na dole w jednym z pomieszczeń mieszkała jego matka wraz z ojcem Stanisławem. Osobny pokój zajmował Bartłomiej z drugim bratem Wojciechem. 33-latek mieszkał tu na stałe od maja, wcześniej miewał okresy, że wyjeżdżał do pracy poza domem.
Około 4 nad ranem matka Bartłomieja zbudziła się i zorientowała, że w pokoju nie ma męża. Kobieta usłyszała też jakieś odgłosy, przypominające rąbanie. Ale to jej nie zaniepokoiło, bo mąż często wcześnie wstawał, żeby przygotować drewno na opał.
Kobieta do godziny 5 nie wychodziła z pokoju. Kiedy wstała, zastała męża leżącego w kuchni z obrażeniami głowy. Na miejsce wezwano tylko pogotowie ratunkowe, bo początkowo nikt nie podejrzewał, że doszło do przestępstwa. Ratownicy stwierdzili jednak, że rana głowy jest zbyt poważna, żeby mogła nastąpić w wyniku upadku, co było pierwszym przypuszczeniem. Kiedy koncentrowali się na pomocy ciężko rannemu 65-latkowi, któryś z domowników stwierdził, że w pokoju na parterze nie ma Bartłomieja, a jego brat Wojciech również ma obrażenia głowy. Na pomoc było jednak za późno. 45-latek już nie żył.
Bartłomieja znaleziono bardzo szybko, około godz. 7 w sąsiednim Biłgoraju. Z domu wyjechał rowerem. W chwili zatrzymania miał 2,5 promila alkoholu w organizmie. Kiedy wytrzeźwiał, usłyszał zarzut zabójstwa brata. Jego ojciec był w stanie krytycznym, ale wtedy jeszcze żył.
Śledczy podejrzewają, że do zbrodni doszło nad ranem. Pierwszy miał zostać zaatakowany brat, potem dopiero ojciec. Nikt z pozostałych domowników nic nie słyszał. Wszyscy myśleli w pierwszej chwili, że doszło do nieszczęśliwego wypadku i 65-letni Stanisław po prostu upadł i się zranił.
Do dziś nie wiadomo dokładnie, co popchnęło Bartłomieja do zbrodni. Mężczyzna podczas przesłuchania 4 lipca przyznał się do winy. Jego wyjaśnienia były bardzo lakoniczne, stwierdził jedynie o konflikcie między nim, ojcem i bratem. Zasłaniał się też wypiciem dużej ilości alkoholu, który miał spowodować takie jego zachowanie.
W rodzinnym domu nie było wcześniej interwencji policyjnych. Mężczyzna co prawda nadużywał alkoholu i wtedy zdarzały mu się zachowania agresywne, ale nigdy aż tak drastyczne, jak 3 lipca.
- 4 lipca mężczyzna usłyszał zarzut zabójstwa swojego brata i usiłowania zabójstwa ojca - informuje WP prokurator Rafał Kawalec, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Zamościu.
To pewne, że ten drugi zarzut się zmieni, bo 2 września ojciec Bartłomieja zmarł w szpitalu w Biłgoraju. Prokuratura wywołała opinię biegłych i przeprowadzono sekcję zwłok. Kiedy opinia wpłynie do prokuratora, wówczas formalnie zarzut zostanie zmieniony na zabójstwo. Bartłomiejowi Blasze grozi dożywocie.
Paweł Buczkowski, dziennikarz Wirtualnej Polski
Napisz do autora: pawel.buczkowski@grupawp.pl
Czytaj także: