Trwa ładowanie...

Tatry - Jaskinia Wielka Śnieżna. Szósty dzień akcji TOPR. Działania wstrzymane

TOPR już szósty dzień prowadzi akcję poszukiwawczo-ratunkową w Jaskini Wielkiej Śnieżnej w Tatrach. Po godz. 9 przez obryw skalny działania zostały wstrzymane na kilka godzin.
Share
Tatry - Jaskinia Wielka Śnieżna. Ratownicy TOPR pracują w skrajnie trudnych warunkach
Tatry - Jaskinia Wielka Śnieżna. Ratownicy TOPR pracują w skrajnie trudnych warunkachŹródło: topr
d3lszpy

Naczelnik Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Jan Krzysztof poinformował ok. godz. 9, że obryw skalny wstrzymał akcję.

- Uszkodzone zostały mocowania, czyli punkty, które są osadzane do przypięcia lin poręczowych, po których poruszają się ratownicy. Same liny zostały także pocięte, nie nadają się do użytku. My mamy oczywiście ich zapas - i pod ziemią, i przy otworze jaskini. W tej chwili wymaga to trochę czasu, żeby od nowa poręczowania przygotować - tłumaczy RMF FM Jan Krzysztof.

Poszukiwania wznowione zostaną po południu. Ratownicy TOPR pokazali także nagrania z miejsca akcji.

Pirotechnicy przy studni

W środę znaleziono studnię o szerokości metra i głębokości trzech metrów i w czwartek w nocy zdecydowano o kontynuacji działań pirotechnicznych. Nocny obryw wstrzymał akcję.

Ratownicy chcą w czwartek sprawdzić korytarz, który odchodzi w bok, ale konieczne może być kruszenie skał przez pirotechników.

d3lszpy

- Udrożnienia wymaga jeszcze wejście do kolejnej szczeliny, tak zwanej pochylni - zapowiedział naczelnik TOPR. Jak tłumaczy IAR, ekipy są coraz bliżej miejsca, w którym mogą się znajdować zaginieni.

Jan Krzysztod wyjaśnił, że w czwartek rano, po jednodniowej przerwie, znowu możliwe było użycie śmigłowca do transportu ratowników i sprzętu niezbędnego do wejścia do jaskini. Ustąpiła mgła i przestał padać deszcz, ale po południu warunki znów mają się zmienić.

Zobacz także: Szef TOPR o kulisach akcji w jaskini. Porównanie do kanałów z Powstania Warszawskiego

d3lszpy

W środę wieczorem na miejsce akcji w Jaskini Wielkiej Śnieżnej wyruszyła również grupa transportowa z jedzeniem i sprzętem.

Łącznie od soboty odnotowano już 84 wejścia ekip ratunkowych do jaskini - podaje TOPR.

   topr
Źródło: topr

Tatry - jaskinia Wielka Śnieżna. Walka z czasem

Dwaj mężczyźni zostali uwięzieni przez wodę, która zalała korytarz w tzw. Przemkowych Partiach - najtrudniejszej do eksploracji części Jaskini Wielka Śnieżna. Od soboty trwa akcja ratunkowa TOPR. Działania prowadzone są w skrajnie trudnych warunkach.

d3lszpy

Jaskinia Wielka Śnieżna jest największą i najdłuższą (24 km) w Polsce i ma ponad 800 m głębokości. Do tej pory doszło tam do pięciu śmiertelnych wypadków.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3lszpy

Podziel się opinią

Share
d3lszpy
d3lszpy
Więcej tematów