Trwa ładowanie...

Tatry. TOPR opublikował zdjęcia z akcji ratunkowej grotołazów w jaskini Wielkiej Śnieżnej

TOPR opublikował na swojej stronie zdjęcia z akcji ratunkowej uwięzionych grotołazów w Tatrach. Trwa nierówna walka z czasem. Na niekorzyść ratowników działa jest też pogoda, która uniemożliwia użycie helikoptera. Z kolei TPN zamyka jaskinię Wielką Śnieżną.

Tatry. TOPR opublikował zdjęcia z akcji ratunkowej grotołazów w jaskini Wielkiej ŚnieżnejŹródło: topr
d3wys5n

Trwa piąty dzień akcji ratunkowej w Tatrach. Warunki nie pomagają ratownikom. Korytarze prowadzące do jaskini Wielkiej Śnieżnej, gdzie uwięzieni są grotołazi, są bardzo wąskie. Dodatkowo jest bardzo zimno. Szanse na odnalezienie poszukiwanych całych i zdrowych maleją z godziny na godzinę, tym bardziej, że nie mają ciepłych ubrań ani żywności.

Zdjęcia z akcji opublikował TOPR. Pokazują, w jak trudnych warunkach muszą działać ratownicy. Mają mało miejsca i głównie w pozycji leżącej walczą o wydrążenie kolejnych metrów w szczelinach skalnych. Poszerzanie tuneli odbywa się przy użyciu mikromateriałów wybuchowych. W innym wypadku dotarcie do grotołazów byłoby niemożliwe. Poszukiwania odbywają się zmianowo.

Źródło: topr

Dodatkowo akcję w Tatrach utrudnia pogoda - podaje PAP, cytowana przez interię.pl. Jak informuje naczelnik TOPR Jan Krzysztof, przez deszcz i niski pułap chmur niemożliwe jest użycie śmigłowca. Ratownicy docierają do Doliny Małej Łąki terenowym autem i dalej pieszo. Taki stan rzeczy działa na niekorzyść, bo ekipa biorąca udział w akcji jest mniej wypoczęta przed wejściem do jaskini Wielkiej Śnieżnej.

d3wys5n

Opady sprawiają również, że pojawia się woda. Jeśli będzie jej zbyt dużo, to ratownicy będą musieli się wycofać. Jeśli uwięzieni nie byli przygotowani na biwakowanie, to mogą być w stanie głębokiej hipotermii, co wiąże się z "dużym prawdopodobieństwem śmierci poszkodowanych". W jaskini Wielkiej Śnieżnej temperatura wynosi ok. 4 stopnie Celsjusza.

Władze Tatrzańskie Parku Narodowego podjęły decyzję o zamknięciu jaskini Wielkiej Śnieżnej. Zakaz wejścia trwa do odwołania ze względu na prowadzoną akcje ratunkową. Dotyczy zarówno taterników jak i osoby prowadzące działania naukowe. Obejmuje cały system jaskini. Oprócz otworów Jaskiń Śnieżnej również Jasny Aven, Wielka Litworowa, Nad Kotliny, Wilcza oraz wszystkich jaskiń w Wyżniej i Niżniej Świstówce. "Prosimy o nieplanowanie działań w tym rejonie" - apeluje TPN.

Zobacz także: Małgorzata Rozenek wbija szpilę PiS. Jest riposta szefa KPRM

Źródło: WOPR, interia.pl/tpn.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3wys5n
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3wys5n
Więcej tematów