Bezkonkurencyjne CBŚ
15 kwietnia 2000 roku Biuro do walki z Przestępczością Zorganizowaną (działające w Komendzie Głównej Policji od 1994 roku) i Biuro do walki z Przestępczością Narkotykową (powstałe w 1997 roku) połączyły się w jedno - Centralne Biuro Śledcze. Polacy za wzór wzięli sobie nowoczesne instytucje tego typu, które działały już w Europie Zachodniej czy Stanach Zjednoczonych.
CBŚ miało być lekiem na rozrastające się gangi, a stało się elitarną jednostką policji, która w ciągu 14 lat swojej działalności zatrzymała ponad 1500 liderów grup przestępczych i ponad 14 tys. jej członków.
Do jednych z pierwszych zadań CBŚ należało opracowanie aktualnej przestępczej mapy Polski z zaznaczonymi strefami wpływów "Pruszkowa" i "Wołomina". Funkcjonariusze mieli również ustalić liderów i członków tych grup, rozpracować ich struktury i namierzyć przemytnicze szlaki. Wszystko po to, by odpowiedniej chwili uderzyć i rozbić w pył potężne siły przestępcze, które rozpanoszyły się kraju.
CBŚ to 16 zarządów terenowych. W jej skład wchodzą również dwa wydziały na prawach zarządów - zarząd ochrony świadka koronnego oraz zarząd operacji specjalnych.
Na zdjęciu: jedna z akcji przeprowadzona przez Centralne Biuro Śledcze.