Trwa ładowanie...

Tak źle nie było jeszcze nigdy. Księża bezradni

CBOS pokazał najnowsze dane dotyczące religijności Polaków w 2024 roku. Ubywa osób, które uważają się za wierzące i praktykujące, a jednocześnie coraz więcej osób deklaruje obojętność wobec Kościoła. Odsetek osób, które chodzą co niedzielę na mszę świętą, jest najniższy w historii badań.

Tak źle nie było jeszcze nigdy. Księża bezradniTak źle nie było jeszcze nigdy. Księża bezradniŹródło: East News
d4l25sg
d4l25sg

Z danych CBOS wynika, że 78 proc. Polaków uważa się za osoby wierzące. Ten wciąż wysoki odsetek nie powinien jednak uspokajać duchownych. Przez niemal 30 ostatnich lat wskaźnik ten przekraczał 90 proc. Wyraźny spadek zaczął się od 2019 roku.

Na przestrzeni ostatnich pięciu lat przybyło za to osób, które określają siebie jako "raczej" lub "całkowicie niewierzące". W 2019 roku grupa ta stanowiła 8 proc., dziś to już 14 proc.

Na stałym poziomie od lat utrzymuje się za to liczba głęboko wierzących. To niezmiennie około 9-10 proc. uczestników badania.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

d4l25sg

Zobacz też: byli szefowie MON traktowali Dudę nie najlepiej? "Protekcjonalnie"

Badanie CBOS. Kościelne ławki świecą pustkami

Deklarowana wiara nie zawsze pokrywa się z praktykami religijnymi. Na niedzielną mszę świętą regularnie uczęszcza obecnie 34 proc. Polaków. To najmniej w historii badań prowadzonych przez CBOS.

Trend spadkowy jest obserwowany od lat. W 2009 roku do kościoła w każdą niedzielę chodziła niemal połowa Polaków, tuż przed wybuchem pandemii COVID-19 na przełomie 2019 i 2020 roku - 45 proc., a w latach 2021-2023 odsetek osób uczęszczających na niedzielną mszę wahał się między 36-37 proc.

d4l25sg

W najnowszym badaniu CBOS 5 proc. pytanych zadeklarowało, że chodzi do kościoła kilka razy w tygodniu. Odsetek ten od kilkunastu lat pozostaje na podobnym poziomie.

Jeden lub dwa razy w miesiącu na mszę uczęszcza 16 proc. pytanych, a kilka razy w roku - 24 proc.

Z kolei osób, które w ogóle nie uczęszczają na żadne nabożeństwa, jest 22 proc. To minimalna poprawa, bo w czasach pandemii COVID-19 odsetek ten wynosił 23 proc. W dłuższej perspektywie widać jednak wyraźny spadek. W latach 2011-2018 grupa osób, która nie chodzi do kościoła, stanowiła około 12-13 proc.

d4l25sg

Młodzi odchodzą z Kościoła. "Brak potrzeby"

W Polsce nadal przeważającą grupą osób wierzących są katolicy. Przynależność do tego wyznania deklaruje blisko 89 proc. wierzących. Z kolei brak związku z jakimkolwiek wyznaniem zadeklarowało 7,3 proc. pytanych.

Mniej niż 1 proc. ankietowanych stanowiły osoby deklarujące się jako prawosławne, protestanci czy świadkowie Jehowy.

Z badania CBOS wynika, że najczęściej od praktyk religijnych odchodzą osoby w wieku 18-24 lata, mieszkańcy dużych miast oraz osoby posiadające wyższe wykształcenie. Jako powód takiej decyzji najczęściej wymieniają "brak potrzeby, obojętność i stratę zainteresowania".

d4l25sg

Przeczytaj też:

Źródło: polsatnews.pl/CBOS

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4l25sg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4l25sg
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj