"Tak" dla ochrony klimatu, "nie" dla Zielonego Ładu. Miażdżący sondaż
Zielony Ład stał się już nie tylko tematem zmuszającym rolników do wyjścia na ulice, ale i jednym z głównych motywów kampanii wyborczej do Europarlamentu. Co o unijnym projekcie myślą Polacy? Ponad 70 proc. uważa, że jego wprowadzenie zaszkodzi Polsce.
W trwającej kampanii do Parlamentu Europejskiego najgłośniej przeciwko Zielonemu Ładowi wypowiadają się politycy PiS i Konfederacji. Kandydaci byłej partii rządzącej musieli nawet podpisać oświadczenie, dotyczące "obrony Polski" przed skutkami polityki klimatycznej UE.
Jak wynika z przeprowadzonych w kwietniu przez IPSOS oraz w lutym przez pracownię Opinia24 dla organizacji More in Common Polska, Polacy popierają skuteczną walkę ze zmianami klimatu, ale sprzeciwiają się polityce Zielonego Ładu - zauważa "Rzeczpospolita".
- To pokazuje, że mimo krytycznej oceny Europejskiego Zielonego Ładu rządzący nie powinni porzucać ambitnego kursu w polityce klimatycznej - wyjaśnił w rozmowie z dziennikiem Adam Traczyk, dyrektor More in Common Polska. Raport, w którym te badania zostały opublikowane, to "Polityka klimatyczna z ludzką twarzą. Oczekiwania Polek i Polaków wobec zielonej transformacji".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ochrona klimatu ponad partyjnymi podziałami
Jak wynika z sondażu przeprowadzonego w lutym, 57 proc. badanych uważa, że działania zapobiegające zmianom klimatu należy wprowadzić od teraz. 16 proc uważa, że na takie działania jest już za późno, a 14 proc. – że mamy czas na dyskusję o ich zasadności.
Uwagę zwraca, że walkę ze zmianami klimatu popiera ponad połowa wyborców zarówno Koalicji Obywatelskiej, jak i Prawa i Sprawiedliwości.
W tym samym badaniu widać jednak podział w kontekście sprawiedliwości społecznej. 50 proc. ankietowanych jest zdania, że na walce ze zmianami klimatu skorzysta ogół społeczeństwa, dokładnie tyle samo, że jedynie najbogatsi. Z kwietniowego badania IPSOS wynika natomiast, że 40 proc. chce zwiększenia wysiłków w przeciwdziałaniu zmianom klimatycznym, 31 proc. chce utrzymania ich na aktualnym poziomie, a 21 proc. chce ich ograniczenia.
Krytycznie o Zielonym Ładzie
Z badania IPSOS wyłania się też jednoznacznie negatywna ocena Zielonego Ładu. Aż 72 proc. respondentów jest zdania, że w Polsce przyniesie on szkody. Zaledwie 27 proc. dostrzega korzyści płynące z programu.
Mimo to, w przeprowadzonym w lutym badaniu, 78 proc. ankietowanych opowiedziało się za przyspieszeniem inwestycji w odnawialne źródła energii, 76 proc. chce zwiększenia dopłat do pomp ciepła i fotowoltaiki, a 67 proc. budowy elektrowni atomowych.
Badanie Opinia24 zostało przeprowadzone w lutym 2024 roku na próbie 2027 osób, metodą CATI/CAWI. Badanie IPSOS zostało przeprowadzone w kwietniu 2024 roku na próbie 1004 osób, metodą CATI/CAWI.
Źródło: "Rzeczpospolita"