Trwa ładowanie...

"Tak" dla ochrony klimatu, "nie" dla Zielonego Ładu. Miażdżący sondaż

Zielony Ład stał się już nie tylko tematem zmuszającym rolników do wyjścia na ulice, ale i jednym z głównych motywów kampanii wyborczej do Europarlamentu. Co o unijnym projekcie myślą Polacy? Ponad 70 proc. uważa, że jego wprowadzenie zaszkodzi Polsce.

Uczestnicy protestu rolników w KatowicachUczestnicy protestu rolników w KatowicachŹródło: PAP, fot: PAP/Jarek Praszkiewicz
d3pmo7f
d3pmo7f

W trwającej kampanii do Parlamentu Europejskiego najgłośniej przeciwko Zielonemu Ładowi wypowiadają się politycy PiS i Konfederacji. Kandydaci byłej partii rządzącej musieli nawet podpisać oświadczenie, dotyczące "obrony Polski" przed skutkami polityki klimatycznej UE.

Jak wynika z przeprowadzonych w kwietniu przez IPSOS oraz w lutym przez pracownię Opinia24 dla organizacji More in Common Polska, Polacy popierają skuteczną walkę ze zmianami klimatu, ale sprzeciwiają się polityce Zielonego Ładu - zauważa "Rzeczpospolita".

- To pokazuje, że mimo krytycznej oceny Europejskiego Zielonego Ładu rządzący nie powinni porzucać ambitnego kursu w polityce klimatycznej - wyjaśnił w rozmowie z dziennikiem Adam Traczyk, dyrektor More in Common Polska. Raport, w którym te badania zostały opublikowane, to "Polityka klimatyczna z ludzką twarzą. Oczekiwania Polek i Polaków wobec zielonej transformacji".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Rolnik zamarł na własnym polu. Groźne odkrycie w Małopolsce

Ochrona klimatu ponad partyjnymi podziałami

Jak wynika z sondażu przeprowadzonego w lutym, 57 proc. badanych uważa, że działania zapobiegające zmianom klimatu należy wprowadzić od teraz. 16 proc uważa, że na takie działania jest już za późno, a 14 proc. – że mamy czas na dyskusję o ich zasadności.

d3pmo7f

Uwagę zwraca, że walkę ze zmianami klimatu popiera ponad połowa wyborców zarówno Koalicji Obywatelskiej, jak i Prawa i Sprawiedliwości.

W tym samym badaniu widać jednak podział w kontekście sprawiedliwości społecznej. 50 proc. ankietowanych jest zdania, że na walce ze zmianami klimatu skorzysta ogół społeczeństwa, dokładnie tyle samo, że jedynie najbogatsi. Z kwietniowego badania IPSOS wynika natomiast, że 40 proc. chce zwiększenia wysiłków w przeciwdziałaniu zmianom klimatycznym, 31 proc. chce utrzymania ich na aktualnym poziomie, a 21 proc. chce ich ograniczenia.

Krytycznie o Zielonym Ładzie

Z badania IPSOS wyłania się też jednoznacznie negatywna ocena Zielonego Ładu. Aż 72 proc. respondentów jest zdania, że w Polsce przyniesie on szkody. Zaledwie 27 proc. dostrzega korzyści płynące z programu.

d3pmo7f

Mimo to, w przeprowadzonym w lutym badaniu, 78 proc. ankietowanych opowiedziało się za przyspieszeniem inwestycji w odnawialne źródła energii, 76 proc. chce zwiększenia dopłat do pomp ciepła i fotowoltaiki, a 67 proc. budowy elektrowni atomowych.

Badanie Opinia24 zostało przeprowadzone w lutym 2024 roku na próbie 2027 osób, metodą CATI/CAWI. Badanie IPSOS zostało przeprowadzone w kwietniu 2024 roku na próbie 1004 osób, metodą CATI/CAWI.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: "Rzeczpospolita"

d3pmo7f
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3pmo7f
Więcej tematów