Trwa ładowanie...
d3ooxr4

Tajlandia: nowy dzień akcji ratunkowej. Wciąż 9 uwięzionych w jaskini Tham Luang

Ratownicy wznowili akcję w jaskini na północy Tajlandii, gdzie wciąż uwięzionych jest ośmiu chłopców i trener ich drużyny piłkarskiej. Pierwszy etap akcji zakończył się sukcesem - wydobyto czterech chłopców, którzy dwa tygodnie temu utknęli w jaskini Tham Luang Nang Non.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wzdłuż całej trasy rozstawiono zapasowe butle ze sprężonym powietrzem
Wzdłuż całej trasy rozstawiono zapasowe butle ze sprężonym powietrzem (ROYAL THAI NAVY)
d3ooxr4

Niedzielna operacja ratunkowa została przerwana po zapadnięciu zmroku. Kilkunastogodzinną przerwę nurkowie eskortujący nastolatków wykorzystują na odpoczynek, a technicy sprawdzają i przygotowują sprzęt.

Narongsak Osottanakorn, szef akcji ratunkowej w Tajlandii, zapowiadał w niedzielę wieczorem, że akcja zostanie wznowiona za ok. 20 godzin (czyli w poniedziałek po południu - w Polsce poniedziałkowe przedpołudnie). Wykorzystaliśmy cały tlen - tłumaczył w rozmowie z dziennikarzami. Ratownicy zeszli do tunelu ok. godz. 6 polskiego czasu.

Śledź zapis z poniedziałkowej akcji godzina po godzinie

d3ooxr4

Wzdłuż całej trasy konieczne było rozstawienie zapasowych butli ze sprężonym powietrzem. Chłopcy będą ewakuowani w trzyosobowych grupach. Ich trener wyjdzie ostatni. Operacja ma potrwać od dwóch do czterech dni, w zależności od warunków atmosferycznych.

Niestety przez intensywne opady deszczu na powierzchni, poziom wody w jaskini wciąż rośnie. To oznacza z kolei, że droga do uwięzionych wydłuża się. Zmniejsza się też powierzchnia na półce skalnej, gdzie chłopcy czekający na ratunek mogą odpoczywać. Prognozy pogody dotyczące sztormów dla prowincji Chiang Rai w Tajlandii, gdzie uwięzieni są chłopcy przewidują 60 proc. szanse na deszcz przez cały tydzień.

Czterech już wydobytych

Zespoły ratownicze wkroczyły do jaskini w niedziele o godzinie 10 czasu lokalnego. Tuż przed godziną 20 poinformowano o wyprowadzeniu z jaskini czterech chłopców. Dzieci zostały przetransportowane helikopterami do Chiang Rai. Ich stan jest dobry. Chłopcy mają spędzić dzień lub dwa w odosobnieniu, ze względu na środki ostrożności. Do tego czasu nie będą mieć kontaktu z rodzicami.

Dotychczas uratowano 14-letniego Mongola Boonpiama, 14-letniego Prajaka Suthama, 14-letniego Nattawuta Takamsai’ego i 15-letniego Pipata Bodhi - podaje newshub.co.nz. Decyzję o tym, którzy piłkarze zostaną uratowani jako pierwsi podjął nurek Adelaide i anestezjolog, dr Richard Harris.

d3ooxr4

Na pomoc czeka jeszcze dziewięć osób w tym trener młodzieżowej, który ma zostać wyprowadzony jako ostatni. W akcji uczestniczy 90 nurków, w tym 50 zagranicznych.

Przez ostatnie dni nurkowie tajskiej armii towarzyszyli chłopcom. Uczyli ich w jaskini, jak zachowywać się pod wodą i korzystać z aparatów oddechowych. Młodym piłkarzom były też dostarczane napoje i wysokoenergetyczne jedzenie. Nurkowie musieli przeciągnąć rurę z tlenem, bo jego poziom zaczął dramatycznie spadać.

Przeczytaj zapis z niedzielnej akcji godzina po godzinie

d3ooxr4

Przypomnijmy: chłopcy zostali odnalezieni tydzień temu, po 9 dniach poszukiwań. Do jaskini weszli po treningu w sobotę 23 czerwca. Odwrót nastoletnim piłkarzom i ich trenerowi odcięła woda zalewająca wąskie wejście, z którego skorzystali. Przeżyli, bo znaleźli komorę powyżej poziomu wody.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Syryjscy uchodźcy w Jordanii. Życie jest silniejsze od wojny

d3ooxr4

Podziel się opinią

Share
d3ooxr4
d3ooxr4
Więcej tematów