"Byłam manipulowana, wyprali mi mózg"
Autorka opisuje jak poddawano ją manipulacji i praniu mózgu, jak od najwcześniejszego dzieciństwa wpajano jej, że nie należy niczego kwestionować ani samodzielnie myśleć, że trzeba akceptować wszystko bez cienia wątpliwości. "Byliśmy na tyle młodzi, by chłonąć wszystko, czego się dowiadywaliśmy, i na tyle naiwni, by nie rozumieć problematyczności wiary we wszystko, czego nas uczą" - pisze. Jeśli wśród starszych dzieci znajdowały się takie, które podejmowały ryzyko i stawiały opór przełożonym, robiąc coś po swojemu, były zmuszane do zmiany postępowania. Dopiero jako mężatce Miscavige Hill udało się z mężem wyłamać z szeregów sekty i wypowiedzieć scjentologom wojnę.
Twórcą scjentologii był L. Ron Hubbard, który przez 15 lat był płodnym pisarzem science fiction, zanim w 1950 r. opublikował swoją pierwszą poważną pracę: "Dianetyka. Współczesna nauka o zdrowiu umysłowym". Dianetyka była rodzajem alternatywnej psychoterapii, programem samopomocowym; stojąca za nim filozofia głosi, że ludzie muszą eliminować chwile cierpienia, które stanowią przeszkody w ich indywidualnym rozwoju. To właśnie owe chwile sprawiają, że nie idziemy naprzód, wpływają też niekorzystnie na nasze zdrowie i obniżają jakość naszego życia. Jednakże dzięki temu, że je nazwiemy i pokonamy, jesteśmy w stanie przezwyciężyć właściwie wszystko, co sprawia nam ból.
Na zdjęciu: miasto scjentologów Clearwater na Florydzie (dorastała w nim Jenna Miscavige), gdzie mieszka blisko 10 tys. wiernych. Scjentolodzy posiadają własne przedsiębiorstwa, szkoły i świątynie, w wielkim stopniu odizolowane od reszty społeczeństwa.