HistoriaTajemnice PRL: Stan wojenny

Tajemnice PRL: Stan wojenny

"Strajki są dla nas najlepszym wariantem. Robotnicy pozostaną na miejscu. Będzie gorzej, jeśli wyjdą z zakładów pracy i zaczną dewastować komitety partyjne, organizować demonstracje uliczne itd. Gdyby to miało ogarnąć cały kraj, to wy (ZSRR) będziecie nam musieli pomóc. Sami nie damy sobie rady" - mówił w nocy z 8 na 9 grudnia 1981 r. gen. Wojciech Jaruzelski do dowódcy Układu Warszawskiego marszałka Wiktora Kulikowa. Marszałek odmówił.

Tajemnice PRL: Stan wojenny
Źródło zdjęć: © IPN

11.12.2015 20:29

- Sowieci doskonale zdawali sobie sprawę, jakie mogą być koszty ich bezpośredniego udziału w wydarzeniach w Polsce - mówi w programie "Tajemnice PRL" prof. Andrzej Paczkowski. Wyjaśnia, że Moskwa obawiała się zarówno zachodnich sankcji gospodarczych, jak i pogorszenia wizerunku na arenie międzynarodowej.

W opinii prof. Antoniego Dudka z faktu, że w grudniu 1981 r. Polsce nie groziła sowiecka interwencja zbrojna nie wynika, że Moskwa nie zdecydowałaby się na taki krok w innej sytuacji politycznej, szczególnie gdyby sowiecka dominacja w Europie Środkowej była zagrożona.

W programie "Tajemnice PRL" przedstawiamy najważniejsze wydarzenia i zjawiska społeczne z okresu Polski Ludowej. Program prowadzi prof. Antoni Dudek, przewodniczący Rady IPN. Gościnnie w "Tajemnicach PRL" występują najlepsi specjaliści w omawianych tematach.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)