Nazywali go "Rasputinem". Zbudował imperium, jakiego dotąd nie widziano
Borys Abramowicz Bieriezowski urodził się w 1946 r. w Moskwie. W 1962 r. ukończył szkołę i wstąpił do Moskiewskiego Instytutu Leśnego, na wydział techniki obliczeniowej. Po jego ukończeniu, w 1967 r. wstąpił do Moskiewskiego Uniwersytetu Państwowego imienia M.W. Łomonosowa, na wydział matematyczno-mechaniczny. Pracował w Instytucie Problemów Zarządzania AN ZSRR (obecnie Rosyjska Akademia Nauk).
W wieku 27 lat obronił pracę magisterską, dziesięć lat później doktorat z nauk technicznych. W 1991 r. został wybrany na członka-korespondenta Rosyjskiej Akademii Nauk w dziedzinie informatyki, techniki obliczeniowej i automatyzacji. Bieriezowski jest autorem ponad stu artykułów naukowych i dwóch monografii z dziedziny optymalizacji. Wiele jego prac opublikowano w czołowych czasopismach naukowych w USA, Niemczech, Francji, Japonii i innych krajach. Bieriezowski był członkiem kilku międzynarodowych towarzystw naukowych.
W 1989 r., gdy w Rosji pojawiła się podstawa prawna do działalności prywatnej, pod kierownictwem Bieriezowskiego utworzono spółkę akcyjną LogoWAZ. Bieriezowski był założycielem i przewodniczącym rady niezależnej charytatywnej fundacji Triumf-LogoWAZ, która w 1991 r. ufundowała nagrodę TRIUMF za wybitne osiągnięcia dla kultury rosyjskiej.
Bieriezowski był zaliczany do tzw. rodziny kremlowskiej jako bliski współpracownik prezydenta Borysa Jelcyna (finansował jego kampanię wyborczą). Zyskał wówczas przydomek "Rasputin". Od tamtej pory uczestniczył w podejmowaniu większości decyzji wagi państwowej, zwłaszcza dotyczących nominacji. Obdarzony stalową wolą i całkowicie pozbawiony skrupułów zbudował imperium, jakiego dotąd nie widziano. W 1995 r. odebrał Władimirowi Gusińskiemu, swojemu głównemu rywalowi, tytuł najbogatszego człowieka Rosji. W 1997 r. amerykański magazyn "Forbes" ocenił jego majątek na około trzy miliardy dolarów.