Przełom w Sejmie? Morawiecki się zgodził, nowa kadencja wprowadzi
Dotychczas projekty ustaw wniesione przez posłów, w odróżnieniu od rządowych, nie podlegały konsultacjom społecznym. Teraz ma się to zmienić. Jeszcze w tym roku ma ruszyć specjalna platforma umożliwiająca konsultowanie projektów poselskich online.
Jak informuje "Rzeczpospolita", w sprawie konsultacji społecznych zorganizowano już specjalne posiedzenie Komisji Regulaminowej, Spraw Poselskich i Immunitetowych.
– Chcielibyśmy, aby jeszcze w tym roku został nałożony obowiązek organizowania rzetelnych konsultacji społecznych dla wszystkich projektów ustaw tworzonych przez posłów. Szanując konstytucyjny podział kompetencji pomiędzy władzą ustawodawczą i władzą wykonawczą, rozważamy możliwość stworzenia wspólnej aplikacji, razem z KPRM, wspólnej platformy do konsultacji społecznych dla obywateli – zapowiedział wiceszef Kancelarii Sejmu Michał Deskur.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Mimo tego, że pomysł ten wydaje się rewolucyjny, to jest realizacją zobowiązania byłego premiera Mateusza Morawieckiego z PiS. Negocjując z Komisją Europejską warunki dostępu do środków z Krajowego Planu Odbudowy, zgodził się na zmiany w regulaminie Sejmu, Senatu i Rady Ministrów i większe wykorzystanie konsultacji publicznych.
Oprócz tego, do wszystkich projektów poselskich mają zacząć powstawać tzw. oceny skutków regulacji. Dokumenty te będą zawierały informacje na temat rozwiązywanego problemu, oczekiwanych efektów, potencjalnego oddziaływania na różne podmioty oraz wpływu na gospodarkę.
Wdrażanie reformy miało zakończyć się 30 września 2022 r. Ponieważ do tego nie doszło, zajmie się tym Sejm obecnej kadencji.
Źródło: "Rzeczpospolita"