Wydano najwyższe alerty. "Czerwone" regiony na mapie Polski
W niedzielę wieczorem niemal cała Polska została objęta przez IMGW ostrzeżeniami pierwszego, najniższego stopnia przed silnym wiatrem. W niektórych województwach zagrożą nam również roztopy oraz intensywne opady deszczu.
Ostrzeżenia pierwszego stopnia przed silnym wiatrem wydane w niedzielę wieczorem obejmują: północną połowę Pomorza Zachodniego, Pomorze, Warmię i Mazury, Podlasie, Lubelszczyznę, Mazowsze, prawie całe województwo kujawsko-pomorskie, południową i wschodnią część Wielkopolski, południową część Lubuskiego, Dolny Śląsk, Opolszczyznę, Śląsk, Łódzkie, ziemię świętokrzyską, Małopolskę i Podkarpacie - z wyjątkiem pięciu powiatów na południu (bieszczadzki, leski, sanocki, krośnieński i jasielski). Tam jednak problemem są intensywne roztopy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Według informacji Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW), zachodni i północno-zachodni wiatr na wskazanym powyżej obszarze będzie osiągał średnią prędkość 35-45 km/h, z porywami dochodzącymi do 75-85 km/h. Dodatkowo, w regionach północno-wschodnich istnieje ryzyko burz, które również będą charakteryzować się silnymi podmuchami wiatru.
Roztopy nawet w wysokich górach
Ostrzeżenie czerwone - najwyższego, bo trzeciego stopnia, zostało ogłoszone dla rzeki Bug w województwie mazowieckim. Związane jest to z przewidywanymi wzrostami poziomu wody spowodowanymi spływem wód roztopowo-opadowych z górnej części zlewni. Hydrolodzy prognozują wahania na dolnym Bugu, przy czym rejon Wyszkowa może osiągnąć stan alarmowy, a rejon Popowa przekroczyć stan alarmowy.
Sprawdź pogodę dla swojego regionu na pogoda.wp.pl.
IMGW wydał również ostrzeżenia trzeciego stopnia dla południowych powiatów Dolnego Śląska (najbardziej zagrożone Jelenia Góra i Karkonosze), Śląska, Małopolski i Podkarpacia, ostrzegając przed roztopami.
"W rejonach zalegania pokrywy śnieżnej na obszarach poniżej 1200-1400 m n.p.m. prognozuje się dalszy wzrost temperatury powietrza powodujący odwilż i topnienie pokrywy śnieżnej. Temperatura minimalna od 1 st. C do 3 st. C. Temperatura maksymalna od 3 st. C do 6 st. C. Suma opadów deszczu od 30 mm do 50 mm. Wiatr o średniej prędkości od 20 km/h do 30 km/h, w porywach do 90 km/h, z zachodu i północnego zachodu" - przekazano w komunikacie.
Alerty drugiego stopnia, dotyczące wezbrania wody z przekroczeniem stanów ostrzegawczych, obowiązują w obszarach zlewni rzek Kwisy, Bobru, Kaczawy i Nysy Kłodzkiej na Dolnym Śląsku, Przemszy i Warty na Śląsku, Huczwy i Krzny w Lubelskiem, Wisły na Pomorzu, obszarach wschodniego Wybrzeża, większej części Podlasia oraz na Warmii i Mazurach.