Trwa ładowanie...
dpodicm

Szykują drastyczny krok wobec KRS. Minister PiS mówi o "wojnie psychologicznej"

Europejska Sieć Rad Sądownictwa chce wykluczyć ze swoich szeregów polską Krajową Radę Sądownictwa. Powód? Upolitycznienie. Zapowiedź spotkała się ze stanowczą reakcją PiS. Szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin mówi o "kolejnym elemencie wojny psychologicznej" i "nacisku na Polskę".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Jacek Sasin mówi o "nacisku na Polskę"
Jacek Sasin mówi o "nacisku na Polskę" (Agencja Gazeta, Fot: Sławomir Kamiński)
dpodicm

Według Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa, Polska rada nie spełnia już wymagań dotyczących niezależności, o czym poinformowała w wydanym komunikacie.

Głos w sprawie zabrał na antenie Polskiego Radia 24 szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin. - Odczytuję to jako kolejny element nacisku na Polskę, wojny psychologicznej, która jest z Polską prowadzona w nadziei, że polskie władze "pękną", że uznają, że trzeba się wycofać z tych reform, które przeprowadzamy właśnie w imię załagodzenia tych różnych sporów, które są generowane - komentował. - Ale my musimy wytrwać w tej sprawie - dodał, po czym podkreślił: "Jest to niezwykle ważne, ponieważ dla nas przede wszystkim odnośnikiem jest polskie społeczeństwo i nasi wyborcy, którzy na nas zagłosowali".

Europejska Sieć Rad Sądownictwa to organ doradczy Komisji Europejskiej, która podjęła niedawno kolejny krok ws. ochrony niezależności Sądu Najwyższego w Polsce. KE stoi na stanowisku, że nasz kraj narusza unijne przepisy. Polski rząd ma czas do połowy września na dostosowanie do jej zaleceń. W przeciwnym razie sprawa może zostać skierowana do Trybunału Sprawiedliwości UE.

dpodicm

ESRS zrzesza 24 rady sądownicze z 20 krajów Unii Europejskiej. Krajowa Rada Sądownictwa była jedną z tych, które w 2004 roku ją zakładały. Gdyby okazało się, że ENCJ usunie KRS ze swojego grona, byłby to pierwszy taki przypadek w historii. Sprawą wykluczenia zajmie się posiedzenie plenarne 17 września w Bukareszcie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz również: Oświadczenie Andrzeja Dudy ws. ordynacji do PE

dpodicm

Podziel się opinią

Share

dpodicm

dpodicm
dpodicm
Bądź na bieżąco:
Więcej tematów